Muzeum II Wojny Światowej

Wernisaż wystawy "Dziennik Blokady"

W dniu 18 listopada 2010 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego otwarto wystawę „Dziennik Blokady” ze zbiorów Muzeum Obrony i Oblężenia Leningradu.

Uroczystego otwarcia dokonali prof. Paweł Machcewicz- dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Alexander Prokhorenko – przewodniczący Komitetu Spraw Zagranicznych Rządu St. Petersburga oraz dr hab. Bogdan Chrzanowski.

Swoją obecnością wernisaż uświetnili także Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski – Roman Zaborowski, Prezydent Miasta Gdańska – Paweł Adamowicz, Konsul Generalny RP w St. Petersburgu - Jarosław Drozd oraz Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej Sergey Puchkov.

Otwarciu wystawy towarzyszyły wystąpienie Tatyany Shmakovej, dyrektora Pałacu Rumiancewa, Oddziału Państwowego Muzeum Petersburga, z prezentacją filmu pt. „Album oblężenia” oraz wykład „Pamięć zaklęta w granit” Olega Bajeva, dyrektora Cmentarza Piskariowskiego w Sankt Petersburgu.

Wśród gości przybyłych z St. Petersburga były również weteranki – uczestniczki oblężenia Leningradu.

Na ręce Dyrektora Pawła Machcewicza przedstawiciele delegacji z St. Petersburga przekazali dary upamiętniające obronę Leningradu, które zostały zebrane przez różne organizacje w celu przekazania ich Muzeum II Wojny Światowej. Wśród darów znalazły się: Księga Pamiątkowa zawierająca spisy zmarłych mieszkańców Leningradu, spis Polaków zmarłych i poległych podczas oblężenia Leningradu, dokumenty dotyczące oblężenia miasta oraz przedmioty życia codziennego, w tym kartki żywnościowe. Wyjątkowym i niezwykle wymownym podarunkiem była dzienna racja chleba obowiązująca podczas oblężenia Leningradu. Podarowany Muzeum chleb został upieczony według oryginalnej receptury z ówczesnego okresu.

Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów „Dni Petersburga” i będzie prezentowana na Wydziale nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego do 24 listopada br.

Wystawa „Dziennik Blokady” Muzeum Obrony i Oblężenia Leningradu upamiętnia najbardziej tragiczny okres w historii miasta – trwające 900 dni oblężenie Leningradu, które trwało od 8 września 1941 roku do 17 stycznia 1944 roku. Przez dwa i pół roku mieszkańcy Leningradu cierpieli z powodu głodu i ciągłych bombardowań. Wystawa zawiera unikalne fotografie, które przedstawiają zdumiewającą wytrzymałość tych, którzy ocaleli.