Zdjęcie gabloty z guzikami z mogił katyńskich i Złotym Krzyżem Zasługi

"WEJŚCIE W HISTORIĘ" - Złoty Krzyż Zasługi i guziki z mogił ofiar zbrodni katyńskiej

W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” i w związku z obchodzonym 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej prezentujemy Złoty Krzyż Zasługi oraz guziki od mundurów oficerskich, pochodzące z mogił zamordowanych żołnierzy. Eksponaty można zobaczyć w gablocie znajdującej się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Odznaczenie Złotego Krzyża Zasługi ustanowiono w 1923 r. w celu uhonorowania za dokonania, przynoszące znaczną korzyść państwu lub jego obywatelom od chwili odzyskania niepodległości w 1918 r.  


We wrześniu 1939 r. do niewoli sowieckiej dostało się ponad 230 tys. polskich żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego. Większość szeregowych z czasem zwolniono, część z nich była jednak nadal więziona. 


W obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz kazamatach pozostali oficerowie Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji, uznawani przez władze radzieckie za wrogów ideologicznych. Z czasem dołączyły do nich również inne osoby, aresztowane przez NKWD w kolejnych tygodniach okupacji. 


W kwietniu i maju 1940 r. z polecenia Józefa Stalina zamordowano 15 tys. oficerów i funkcjonariuszy służb oraz ok. 7 tys. innych obywateli polskich uznanych za przeciwników Związku Radzieckiego. Zbrodni dokonano w lesie katyńskim, Charkowie, Kalininie (obec. Twer) oraz innych – wciąż niezidentyfikowanych – miejscach. 


Zbrodnia została ujawniona 13 kwietnia 1943 r. przez Niemców, którzy oskarżyli o jej dokonanie ZSRR. Władze radzieckie zaprzeczyły, wskazując jako sprawców III Rzeszę. W krajach komunistycznych ta nieprawdziwa informacja stała się na wiele lat oficjalną wersją wydarzeń z wiosny 1940 r. 

 
Oficjalnie przyznano, że to radzieckie NKWD było odpowiedzialne za zbrodnię katyńską, dopiero 13 kwietnia 1990 r., czyli w ostatnich miesiącach istnienia ZSRR. 

 

Fot. Agnieszka Stawrosiejko / M2WŚ
 

#WejściewHistorię
#WejściewHistorię (#SteppingIntoHistory) is an initiative that showcases artifacts tied to significant historical events and personal narratives. It aims to bring attention to items that are not part of the Museum’s daily exhibits, connecting visitors with extraordinary stories from the past.