"WEJŚCIE W HISTORIĘ" – WOŁYŃ ’43
11/07/2023
Godzina wydarzenia
11:30

"WEJŚCIE W HISTORIĘ" – WOŁYŃ ’43

11 lipca o godz. 11.30 w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej zapraszamy do MIIWŚ na kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”, w ramach którego prezentowana będzie wystawa upamiętniająca ofiary Zbrodni Wołyńskiej.

 

Lipcowa odsłona cyklu "Wejście w historię" poświęcona jest ludobójstwu na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, do którego doszło w latach 1943-1945 na ludności polskiej. Z rąk nacjonalistów ukraińskich z OUN i UPA zginęło wówczas ok. 100 tys. osób. Grupę społeczną, dotkniętą największym cierpieniem, stanowili mieszkańcy wsi – najczęściej osoby starsze, kobiety i dzieci. Apogeum zbrodni miało miejsce 11 lipca 1943 r. Ten dzień przeszedł do historii jako Krwawa Niedziela.

 

Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in.: figura Matki Boskiej uratowanej z pożogi wołyńskiej przez rodzinę Ryszardy Łazorczyk, zamieszkałej w Oktawinie koło Włodzimierza Wołyńskiego, rzeźba „Ręka z cegłą” oraz obraz „Obrona kościoła w Kisielinie” odtworzony z pamięci, autorstwa Włodzimierza Dębskiego, rannego 11 lipca po ataku kościoła w Kisielinie. Atmosferę przedwojennego Wołynia odda archiwalny materiał filmowy z lat 30-tych.

 

Dzień 11 lipca - Krwawa Niedziela 1943 roku na Wołyniu - ustanowiony został w 2012 roku Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

 

Symbolem pamięci o rzezi wołyńskiej jest niebieski kwiatu lnu. Był on powszechnie uprawiany w ówczesnym czasie na Wołyniu. Kwitnie niezwykle krótko, zazwyczaj pół dnia, dlatego symbolizuje przerwane życie tysięcy ofiar.