"Wejście w historię" - rysunki wykonane w czasie deportacji w Kazachskiej SRR w latach 1940-1941

"Wejście w historię" - rysunki wykonane w czasie deportacji w Kazachskiej SRR w latach 1940-1941

Zachęcamy do zapoznania się z obiektami prezentowanymi na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu "Wejście w historię". Tym razem są to rysunki wykonane w czasie deportacji przez Bolesławę Sałęgę, ukazujące życie w Urdżarze w Kazachskiej SRR w latach 1940-1941.

 

Bolesława Sałęga wraz z dwoma synami Bolesławem i Bogusławem w okresie międzywojennym mieszkała w Toruniu. Jej mąż mjr Jan Sałęga był oficerem kawalerii Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 r. rodzina znalazła się we Lwowie. Po kapitulacji miasta mjr. Sałęga trafił do niewoli sowieckiej, a wiosną 1940 r. został zamordowany w Katyniu. W tym samym czasie jego rodzina wraz z tysiącami innych obywateli polskich została deportowana w głąb ZSRR. Był to kolejny etap akcji przeprowadzanych przez władze sowieckie, które od lutego 1940 do czerwca 1941 roku przymusowo wysiedliły z okupowanych wschodnich województw Polski co najmniej 320 000 osób.


W 1942 r. rodzinie Sałęgów i Romualdowi Starzeckiemu udało im się wydostać z ZSRR wraz z Armią gen. Andersa. Przebywali czasowo w Iranie a następnie w obozach dla uchodźców w Afryce. W 1948 r. wyjechali do Australii. Po pewnym czasie dołączyła do nich Maria Świątecka - mama Bolesławy – która przywiozła im przesłane w 1941 r. drogą pocztową rysunki obrazujące życie na zasłaniu. Jeden z nich opisuje w formie opowieści graficznej historyjkę o tym jak ich przyjacielowi Romualdowi Starzeckiemu, nie udało się zorganizować zapasu kiziaków, suszonych odchodów zwierzęcych, wykorzystywanych w Azji Środkowej jako opał. Bolesława poprzez przenoszenie na papier codziennych problemów rodziny w humorystycznej formie, stworzyła unikalne świadectwo trudnej sytuacji osób objętych sowieckimi deportacjami.

 

10 lutego 2025 roku przypada 85. rocznica pierwszej deportacji obywateli polskich z okupowanych przez sowietów terenów w głąb ZSRR. W związku z tym wydarzeniem zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które odbędzie się 22 lutego o godz. 12:00. Po ekspozycji śladami deportacji sowieckich zebranych oprowadzi dr Dmitriy Panto – historyk, muzealnik, współautor wystawy stałej, a także potomek deportowanych Polaków do Kazachstanu.

 

Obiekty można oglądać do 1 kwietnia br.

 

Zbiory MIIWŚ, dar Barbary Jastrzębskiej

Zbiory Bogusława Sałęgi-Starzeckiego - na zdjęciu: u góry od lewej: Bolesława Sałęga, Romuald Starzecki. W dolnym rzędzie, pierwszy z lewej – Bogusław, pierwszy z prawej – Bolesław. Iran 1943 r.

#WejściewHistorię
#WejściewHistorię (#SteppingIntoHistory) is an initiative that showcases artifacts tied to significant historical events and personal narratives. It aims to bring attention to items that are not part of the Museum’s daily exhibits, connecting visitors with extraordinary stories from the past.