"Wejście w historię" - replika tankietki TK-S

We wtorek 12 grudnia o godz. 10:00 na poziomie -3 MIIWŚ zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu "Wejście w historię", podczas którego zaprezentowana zostanie replika tankietki TK-S.

Tankietka TK-S (replika) – polski lekki czołg rozpoznawczy skonstruowany w Państwowych Zakładach Inżynierii. Nazwa ,,TK" pochodzi od inicjałów konstruktorów - inż. Trzeciaka i  rtm. Karkoza. W latach 1934-1936 wyprodukowano 280 sztuk takich pojazdów. Wraz z wcześniejszymi wersjami TK-3 i TK-F stanowił podstawowy pojazd pancerny Wojska Polskiego we wrześniu 1939 r. Prezentowana wersja tankietki uzbrojona jest w ciężki karabin maszynowy wz. 25 Hotchkiss. Niewielka liczba tych czołgów, została również przezbrojona w najcięższe karabiny maszynowe wz. 38 FK-A.

Tankietki znajdowały się na wyposażeniu Samodzielnych Kompanii Czołgów Rozpoznawczych, przydzielanych do poszczególnych dywizji piechoty, szwadronów czołgów rozpoznawczych wchodzących w skład dywizjonów pancernych, funkcjonujących w brygadach kawalerii oraz jednostkach zmotoryzowanych 10 Brygady Kawalerii i Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej.

Oprócz Wojska Polskiego użytkownikiem tankietek TK-S była Estonia, która zakupiła w 1935 r. sześć takich pojazdów. W 1939 r. pewna liczba tankietek została przejęta przez armię  niemiecką oraz sowiecką, gdzie były wykorzystywane jako ciągniki artyleryjskie.

Prezentowana replika została wykonana przez inż. Zbigniewa Nowosielskiego.

Dane techniczne pojazdu:
długość: 2,56 m
szerokość: 1,79 m
wysokość: 1,32 m
masa własna: 2400 kg
masa w gotowości bojowej: 2650 kg
moc silnika: 45 KM
prędkość maksymalna: 40 km/h
grubość pancerza: od 5 do 10 mm
załoga: 2 osoby

#WejściewHistorię
„Wejście w historię” to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.