"Wejście w historię" - przedmioty codziennego użytku z okresu powojennego
W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię”, na poziomie -3 MIIWŚ prezentujemy przedmioty codziennego użytku z okresu powojennego: czerpak wykonany z niemieckiego hełmu, wiadro i karmidło dla kur wykonane z fragmentów zestrzelonego amerykańskiego samolotu oraz młynek ręczny wykonany z łuski artyleryjskiej.
Koniec II wojny światowej był czasem, w którym ludność Polski próbowała powrócić do normalnego życia. W związku z ogromnymi stratami materialnymi wiele osób utraciło domy, zakłady pracy, gospodarstwa i wszystkie przedmioty codziennego użytku. Powojenne braki, zniszczenia i wszechobecna bieda zmuszały ludzi do wykonywania różnych potrzebnych przedmiotów. Tym sposobem znalezione elementy pojazdów, części amunicji czy wyposażenia wojskowego, przerabiane samodzielnie metodami chałupniczymi lub też z pomocą miejscowych rzemieślników, stawały się obiektami codziennego użytku.
Na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentujemy:
1. Czerpak wykonany z niemieckiego hełmu pozbawionego wyposażenia wewnętrznego.
2. Wiadro i karmidło dla kur wykonane z fragmentów zestrzelonego amerykańskiego samolotu pozyskanych po wojnie ze składu działającego na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
3. Młynek ręczny wykonany z łuski artyleryjskiej.
Polska, po 1945 r. Zbiory Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Obiekty będą prezentowane do 25 sierpnia.