„Wejście w historię” - prezentacja techniki na wojnie i w kulturze

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji wideo z kolejnego spotkania z cyklu „Wejście w historię”, które odbyło się 15 czerwca 2023 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Tym razem zaprezentowano obraz przedstawiający wybrzeże Kornwalii, na którym usytuowano radary AMES Type 1, będące elementem systemu obrony powietrznej Wielkiej Brytanii.

 

Brytyjskie radary AMES Type 1 były elementem, utworzonego pod koniec lat 30., systemu obrony powietrznej Wielkiej Brytanii, znanej jako system Dowdinga. Polegał on na połączeniu pod jednym dowództwem obserwatorów, broni przeciwlotniczej oraz dywizjonów myśliwskich, wspartych osiągnięciami technicznymi. W 1935 r. w wyniku eksperymentu udało się bowiem opracować system wykrywania i lokalizacji samolotów za pomocą sygnału radiowego. Instalacje składały się z wież, na których umieszczone były anteny nadawcze i odbiorcze. System radarów pozwalał na wykrycie nadlatujących samolotów z odległości około 200 km.

 

Radary umożliwiające skuteczne wykrywanie niemieckich bombowców, pozwoliły na efektywne wykorzystanie posiadanych oddziałów myśliwskich i zwycięstwo Wielkiej Brytanii w bitwie o Anglię - pierwszej kampanii toczonej wyłącznie przez siły powietrzne (lipiec-październik 1940 r.). Wśród lotników broniących Wysp Brytyjskich przed niemieckimi nalotami, znajdowali się także piloci Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.

 

Eksponat prezentowany w ramach cyklu jest namalowany techniką: olej na papierze. Wymiary obrazu: 60 x 50 cm. Miejsce i czas powstania: Wielka Brytania, lata 40. XX wieku. Zbiory MIIWŚ.