"Wejście w historię" - prezentacja najcenniejszych eksponatów odnalezionych na Westerplatte w czasie badań archeologicznych w 2022 r.

"Wejście w historię" - prezentacja najcenniejszych eksponatów odnalezionych na Westerplatte w czasie badań archeologicznych w 2022 r.

2 listopada 2022 r. o godz. 10:00 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na wyjątkową odsłonę cyklu "Wejście w historię", podczas którego zostaną zaprezentowane najcenniejsze eksponaty odnalezione na Westerplatte w czasie badań archeologicznych w 2022 r.

 

W 2022 r. pracownicy Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przeprowadzili IX etap badań wykopaliskowych na Westerplatte.

Podczas prac udokumentowano relikty schronów amunicyjnych nr 8, 10, 11 i 12, badano rejon stanowiska polskiej armaty 76,2 mm oraz kontynuowano poszukiwania szczątków leg. Mieczysława Krzaka, poległego obrońcy składnicy.

Archeolodzy prowadzili badania w sąsiedztwie zabytkowej elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz nadzorowali budowę nowego Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. W okolicy nekropolii natrafiono na trzy leje powstałe wskutek niemieckiego ataku na polską placówkę, w których odnaleziono przedmioty pochodzące z pobliskich budynków – willi oficerskiej i wartowni nr 5.

W trakcie badań pozyskano ponad 1500 przedmiotów związanych m.in. ze służbą polskich żołnierzy na Westerplatte oraz bohaterską obroną placówki we wrześniu 1939 r.

 

Wśród eksponatów, które zostaną zaprezentowane znajdą się:

Orzeł z czapki garnizonowej żołnierza 63. Pułku Piechoty
Wykonany z mosiądzu orzeł czapkowy z oznaczeniem 63. Pułku Piechoty z Torunia. Żołnierze tej jednostki służyli na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w latach 1926–1933.

 

Wzornik do map wojskowych
Wzornik do nanoszenia symboli na mapach odnaleziony w leju po eksplozji bomby zlokalizowanym w sąsiedztwie willi oficerskiej. W 1939 r. znajdowały się tam kwatery komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej mjr. Henryka Sucharskiego oraz kpt. Franciszka Dąbrowskiego, jego zastępcy. Prezentowany przedmiot najpewniej należał do jednego z wymienionych oficerów.

 

Półmisek z zastawy stołowej kasyna oficerskiego
Naczynie z charakterystycznym monogramem i dekoracją w formie złoto-niebieskiej obwódki wykonano na specjalne zamówienie w Fabryce Porcelany „Giesche” SA w Katowicach. Kasyno dla oficerów Wojskowej Składnicy Tranzytowej znajdowało się w willi oficerskiej.

 

Polska manierka żołnierska
Polska manierka uszkodzona 2 września 1939 r. podczas nalotu na Wojskową Składnicę Tranzytową, w trakcie którego wartownia nr 5 została całkowicie zniszczona. We wnętrzu obiektu zginęło co najmniej siedmiu polskich żołnierzy. Przedmiot odnaleziono w leju po eksplozji bomby, który odkryto w sąsiedztwie willi oficerskiej i wartowni.

#WejściewHistorię
#WejściewHistorię (#SteppingIntoHistory) is an initiative that showcases artifacts tied to significant historical events and personal narratives. It aims to bring attention to items that are not part of the Museum’s daily exhibits, connecting visitors with extraordinary stories from the past.