"Wejście w historię" - prezentacja najcenniejszych eksponatów odnalezionych na Westerplatte w czasie badań archeologicznych w 2022 r.

"Wejście w historię" - prezentacja najcenniejszych eksponatów odnalezionych na Westerplatte w czasie badań archeologicznych w 2022 r.

2 listopada 2022 r. o godz. 10:00 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na wyjątkową odsłonę cyklu "Wejście w historię", podczas którego zostaną zaprezentowane najcenniejsze eksponaty odnalezione na Westerplatte w czasie badań archeologicznych w 2022 r.

 

W 2022 r. pracownicy Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przeprowadzili IX etap badań wykopaliskowych na Westerplatte.

Podczas prac udokumentowano relikty schronów amunicyjnych nr 8, 10, 11 i 12, badano rejon stanowiska polskiej armaty 76,2 mm oraz kontynuowano poszukiwania szczątków leg. Mieczysława Krzaka, poległego obrońcy składnicy.

Archeolodzy prowadzili badania w sąsiedztwie zabytkowej elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz nadzorowali budowę nowego Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. W okolicy nekropolii natrafiono na trzy leje powstałe wskutek niemieckiego ataku na polską placówkę, w których odnaleziono przedmioty pochodzące z pobliskich budynków – willi oficerskiej i wartowni nr 5.

W trakcie badań pozyskano ponad 1500 przedmiotów związanych m.in. ze służbą polskich żołnierzy na Westerplatte oraz bohaterską obroną placówki we wrześniu 1939 r.

 

Wśród eksponatów, które zostaną zaprezentowane znajdą się:

Orzeł z czapki garnizonowej żołnierza 63. Pułku Piechoty
Wykonany z mosiądzu orzeł czapkowy z oznaczeniem 63. Pułku Piechoty z Torunia. Żołnierze tej jednostki służyli na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w latach 1926–1933.

 

Wzornik do map wojskowych
Wzornik do nanoszenia symboli na mapach odnaleziony w leju po eksplozji bomby zlokalizowanym w sąsiedztwie willi oficerskiej. W 1939 r. znajdowały się tam kwatery komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej mjr. Henryka Sucharskiego oraz kpt. Franciszka Dąbrowskiego, jego zastępcy. Prezentowany przedmiot najpewniej należał do jednego z wymienionych oficerów.

 

Półmisek z zastawy stołowej kasyna oficerskiego
Naczynie z charakterystycznym monogramem i dekoracją w formie złoto-niebieskiej obwódki wykonano na specjalne zamówienie w Fabryce Porcelany „Giesche” SA w Katowicach. Kasyno dla oficerów Wojskowej Składnicy Tranzytowej znajdowało się w willi oficerskiej.

 

Polska manierka żołnierska
Polska manierka uszkodzona 2 września 1939 r. podczas nalotu na Wojskową Składnicę Tranzytową, w trakcie którego wartownia nr 5 została całkowicie zniszczona. We wnętrzu obiektu zginęło co najmniej siedmiu polskich żołnierzy. Przedmiot odnaleziono w leju po eksplozji bomby, który odkryto w sąsiedztwie willi oficerskiej i wartowni.

#WejściewHistorię
„Wejście w historię” to akcja, w ramach której w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.