„Wejście w historię” - prezentacja eksponatów odnalezionych na Westerplatte w czasie badań archeologicznych w 2022 r.

„Wejście w historię” - prezentacja eksponatów odnalezionych na Westerplatte w czasie badań archeologicznych w 2022 roku

W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowano najcenniejsze eksponaty odnalezione na Westerplatte w czasie badań archeologicznych w 2022 roku.

 

Wśród zabytków, które można oglądać w siedzibie muzeum na poziomie -1 znalazły się:

- Orzeł z czapki garnizonowej żołnierza 63. Pułku Piechoty z Torunia. Przedmiot wykonano z mosiądzu. Żołnierze 63. Pułku Piechoty z Torunia służyli na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w latach 1926–1933.;

- Wzornik do map wojskowych służący do nanoszenia symboli na mapach odnaleziony w leju po eksplozji bomby zlokalizowanym w sąsiedztwie willi oficerskiej. W 1939 r. znajdowały się tam kwatery komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej mjr. Henryka Sucharskiego oraz kpt. Franciszka Dąbrowskiego, jego zastępcy. Prezentowany przedmiot najpewniej należał do jednego z wymienionych oficerów;

- Półmisek z zastawy stołowej kasyna oficerskiego. Naczynie z charakterystycznym monogramem i dekoracją w formie złoto-niebieskiej obwódki wykonano na specjalne zamówienie w Fabryce Porcelany „Giesche” SA w Katowicach. Kasyno dla oficerów Wojskowej Składnicy Tranzytowej znajdowało się w willi oficerskiej;

- Polska manierka żołnierska uszkodzona 2 września 1939 r. podczas nalotu na Wojskową Składnicę Tranzytową, w trakcie którego wartownia nr 5 została całkowicie zniszczona. We wnętrzu obiektu zginęło co najmniej siedmiu polskich żołnierzy. Przedmiot odnaleziono w leju po eksplozji bomby, który odkryto w sąsiedztwie willi oficerskiej i wartowni.

 

W prezentacji zabytków, której towarzyszył briefing prasowy udział wzięli: dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, kierownik Działu Archeologicznego Filip Kuczma oraz kierownik Działu Zbiorów Wojciech Łukaszun.

 

Wydarzenie otworzył prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który powiedział:

 

„Uczestniczymy w eksponowaniu tego, co jest efektem tegorocznych prac archeologów eksplorujących wytypowane przestrzenie na terenie półwyspu Westerplatte. To element prac prowadzonych od 2016 roku […] będących pierwszymi realizowanymi w tym miejscu od ośmiu dekad, które upłynęły od zakończenia II wojny światowej”.

 

Kolejno tegoroczne prace archeologiczne podsumował kierownik Działu Archeologicznego Filip Kuczma:

 

„Dziewiąty etap badań archeologicznych trwał pięć miesięcy […]. W ich trakcie udokumentowaliśmy szczegółowo za pomocą wykopów archeologicznych powierzchnię 860 metrów kwadratowych i pozyskaliśmy niemal 1500 zabytków. Spośród tych obiektów wybraliśmy cztery wyjątkowe, które można powiązać z żołnierzami służącymi na Westerplatte”.

 

Następnie o wyjątkowości cyklu, jakim jest „Wejście w historię” opowiedział kierownik Działu Zbiorów Wojciech Łukaszun:

 

„W ramach cyklu "Wejście w historię" chcemy podkreślać ważne historyczne dni. Spotykamy się dzisiaj z uwagi na to, że już w piątek będzie odbywała się uroczystość pochówku Obrońców Westerplatte na nowym cmentarzu na półwyspie. Jest to na tyle ważne historyczne wydarzenie, że w jego przeddzień chcieliśmy żeby Państwo mogli zapoznać się z niezwykle cennymi pamiątkami po bohaterach Westerplatte”.

 

Wydarzenie poprowadziła dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Cykl „Wejście w historię”, to wydarzenie w ramach, którego każdorazowo na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji.

#WejściewHistorię
#WejściewHistorię (#SteppingIntoHistory) is an initiative that showcases artifacts tied to significant historical events and personal narratives. It aims to bring attention to items that are not part of the Museum’s daily exhibits, connecting visitors with extraordinary stories from the past.