„Wejście w historię” - prezentacja eksponatów odnalezionych na Westerplatte w czasie badań archeologicznych w 2022 r.

„Wejście w historię” - prezentacja eksponatów odnalezionych na Westerplatte w czasie badań archeologicznych w 2022 roku

W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowano najcenniejsze eksponaty odnalezione na Westerplatte w czasie badań archeologicznych w 2022 roku.

 

Wśród zabytków, które można oglądać w siedzibie muzeum na poziomie -1 znalazły się:

- Orzeł z czapki garnizonowej żołnierza 63. Pułku Piechoty z Torunia. Przedmiot wykonano z mosiądzu. Żołnierze 63. Pułku Piechoty z Torunia służyli na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w latach 1926–1933.;

- Wzornik do map wojskowych służący do nanoszenia symboli na mapach odnaleziony w leju po eksplozji bomby zlokalizowanym w sąsiedztwie willi oficerskiej. W 1939 r. znajdowały się tam kwatery komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej mjr. Henryka Sucharskiego oraz kpt. Franciszka Dąbrowskiego, jego zastępcy. Prezentowany przedmiot najpewniej należał do jednego z wymienionych oficerów;

- Półmisek z zastawy stołowej kasyna oficerskiego. Naczynie z charakterystycznym monogramem i dekoracją w formie złoto-niebieskiej obwódki wykonano na specjalne zamówienie w Fabryce Porcelany „Giesche” SA w Katowicach. Kasyno dla oficerów Wojskowej Składnicy Tranzytowej znajdowało się w willi oficerskiej;

- Polska manierka żołnierska uszkodzona 2 września 1939 r. podczas nalotu na Wojskową Składnicę Tranzytową, w trakcie którego wartownia nr 5 została całkowicie zniszczona. We wnętrzu obiektu zginęło co najmniej siedmiu polskich żołnierzy. Przedmiot odnaleziono w leju po eksplozji bomby, który odkryto w sąsiedztwie willi oficerskiej i wartowni.

 

W prezentacji zabytków, której towarzyszył briefing prasowy udział wzięli: dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, kierownik Działu Archeologicznego Filip Kuczma oraz kierownik Działu Zbiorów Wojciech Łukaszun.

 

Wydarzenie otworzył prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który powiedział:

 

„Uczestniczymy w eksponowaniu tego, co jest efektem tegorocznych prac archeologów eksplorujących wytypowane przestrzenie na terenie półwyspu Westerplatte. To element prac prowadzonych od 2016 roku […] będących pierwszymi realizowanymi w tym miejscu od ośmiu dekad, które upłynęły od zakończenia II wojny światowej”.

 

Kolejno tegoroczne prace archeologiczne podsumował kierownik Działu Archeologicznego Filip Kuczma:

 

„Dziewiąty etap badań archeologicznych trwał pięć miesięcy […]. W ich trakcie udokumentowaliśmy szczegółowo za pomocą wykopów archeologicznych powierzchnię 860 metrów kwadratowych i pozyskaliśmy niemal 1500 zabytków. Spośród tych obiektów wybraliśmy cztery wyjątkowe, które można powiązać z żołnierzami służącymi na Westerplatte”.

 

Następnie o wyjątkowości cyklu, jakim jest „Wejście w historię” opowiedział kierownik Działu Zbiorów Wojciech Łukaszun:

 

„W ramach cyklu "Wejście w historię" chcemy podkreślać ważne historyczne dni. Spotykamy się dzisiaj z uwagi na to, że już w piątek będzie odbywała się uroczystość pochówku Obrońców Westerplatte na nowym cmentarzu na półwyspie. Jest to na tyle ważne historyczne wydarzenie, że w jego przeddzień chcieliśmy żeby Państwo mogli zapoznać się z niezwykle cennymi pamiątkami po bohaterach Westerplatte”.

 

Wydarzenie poprowadziła dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Cykl „Wejście w historię”, to wydarzenie w ramach, którego każdorazowo na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji.

#WejściewHistorię
„Wejście w historię” to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.