Wizyta delegacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w Muzeum Wojskowym El-Alamein w Egipcie

Wątek polski wystawy stałej Muzeum Wojskowego El-Alamein

Muzeum Wojskowe El-Alamein w Egipcie powstało, żeby upamiętnić rolę Egipcjan w jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej, która toczyła się pomiędzy aliantami a państwami Osi w 1942 r. na terenie Afryki Północnej.

W dniu 21 stycznia 2020 r. (wtorek) dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki, wraz z przedstawicielami Ambasady RP w Kairze, złożył wizytę w Muzeum Wojskowym El-Alamein w Egipcie. Głównym celem wizyty były rozmowy, dotyczące uzupełnienia o wątek polski wystawy stałej egipskiego muzeum.

Polacy walczyli podczas II wojny światowej w odtworzonych na Zachodzie Polskich Siłach Zbrojnych, włączając się w działania w kampanii o Narvik (Norwegia), w obronie Francji i  Wielkiej Brytanii.
Żołnierze Wojska Polskiego brali aktywny udział w operacjach militarnych aliantów w Afryce Północnej. Utworzona 12 kwietnia, na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich została skierowana do Egiptu w 1940 r. W czasie prowadzonych działań bojowych szczególne znaczenie miał udział w obronie Tobruku przed Niemcami (od sierpnia do listopada 1941 r.) oraz walki prowadzone w Cyrenajce (grudzień 1941- styczeń 1942r.). Zdobyte wówczas doświadczenie zostało wykorzystane w czasie tworzenia 2. Korpusu Polskiego, dowodzonego przez gen. Władysława Andersa, który uczestniczył w kampanii we Włoszech.
Swój wkład w zwycięstwa sojuszników w Afryce Północnej wnieśli także polscy oficerowie wywiadu, którzy w ramach tzw. Agencji Afryka prowadzili rozpoznanie sił niemieckich i francuskich. W 1943 r. w walkach z Luftwaffe uczestniczyli polscy lotnicy, którzy służyli w Polskim Zespole Myśliwskim (znanym także jako „cyrk Skalskiego”), wspierającym działania aliantów w Tunezji.

Istotną częścią propozycji informacji, które mogłyby znaleźć się na ekspozycji Muzeum Wojskowego El- Alamein jest przedstawienie sylwetki generała Stanisława Kopańskiego- dowódcy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich.

Polska delegacja zaprosiła również dyrekcję egipskiego muzeum do wzięcia udziału w drugiej edycji międzynarodowej konferencji World Battlefield Museums Forum, organizowanej we wrześniu 2020 r. przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Podczas spotkania Dyrektor Karol Nawrocki wręczył majorowi Mahmoud El Sayed Abdel Moneim replikę polskiego orła wojskowego odkrytego w czasie prac archeologicznych na Westerplatte, wyjaśniając jednocześnie znaczenie Obrony Westerplatte we wrześniu 1939 r.