Muzeum II Wojny Światowej

Warsztaty edukacyjne dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych

W dniu 11 czerwca 2010 r. na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy „Młodzieżowy Szopen” pracownicy Muzeum II Wojny Światowej przeprowadzili warsztaty „Westerplatte bliżej dzieci”. Zajęcia skierowane do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych odbyły się w siedzibie ośrodka na gdańskim osiedlu Strzyża.

Młodzież biorąca udział w warsztatach miała okazję poznać dotychczasowe osiągnięcia, bieżącą działalność i zarys koncepcji programowej Muzeum II Wojny Światowej. Głównym tematem spotkania było omówienie zagadnień związanych z wystawą plenerową „Westerplatte: bastion – kurort – symbol”. Korzystając z licznych pomocy dydaktycznych, m. in. zdjęć i filmów pracownicy Muzeum przybliżyli uczestnikom nieznane dzieje półwyspu. Szczególny nacisk w przekazie został położony na siedem dni bohaterskiej obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku ze względu na fundamentalne znaczenie tego wydarzenia dla świadomości historycznej Polaków oraz istotny walor wychowawczy. Dzięki temu uczniowie mogli przekonać się jakie wyzwania stały przed zwykłymi żołnierzami, jakie rozterki przeżywali dowódcy, a także jak wiele heroizmu wymagała walka z niemieckim agresorem.