Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpiła w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpiła w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

24 maja br. na scenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przy stuprocentowej frekwencji na widowni, wystąpiła Warszawska Orkiestra Sentymentalna - zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. 

Zebranych licznie gości powitał gospodarz dr Karol Nawrocki:

"Wystąpi przed Państwem Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która połączy Gdańsk i Warszawę w muzycznym brzmieniu. W latach 80. ludzie, tłumy solidarności krzyczeli - 'Gdańsk, Warszawa - wspólna sprawa!' Gdańsk i Warszawę łączy także Patron tej sali i warto o nim dzisiaj wspomnieć. Patronem tej sali jest pan Premier Jan Olszewski, który był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, członkiem opozycji antykomunistycznej po roku 1945, był Premierem RP, który przeorientował całą politykę zagraniczną w kierunku tak dzisiaj oczywistym - w kierunku NATO i Stanów Zjednoczonych, dlatego został Patronem naszej sali. Drodzy Państwo, pod Patronatem Premiera Jana Olszewskiego i przy pięknych brzmieniach Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej - niech te blisko 400 km pomiędzy Warszawą i Gdańskiem zniknie i łączmy się".

W koncercie wzięli udział m. in: Dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego Tomasz Gieszcz, Dyrektor Programowy Radia Gdańsk Michał Rzepiak, Z-ca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Rafał Szramka, Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Anna Kołakowska, była Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Emilia Maćkowiak, Prezes Związku Piłsudczyków Oddział w Gdańsku Andrzej Adamczyk, były Prezes Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzi mjr Edmund Popieliński, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków dr Janusz Janowski, Przewodnicząca Komisji Historycznej Stowarzyszenia Sybiraków oddział w Gdańsku Celina Riedl, Prezes zarządu Okręgu Pomorskiego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Karol Wardański. 

Podczas koncertu "Na przekór modom", zespół zaprezentował publiczności wszystko, co muzycznie najlepsze w dwudziestoleciu i czasach powojennych - zachowując ponadczasowy urok ówczesnych melodii, łącząc go z wrażliwością muzyczną współczesnych.

Zespół wykonał utwory, które znaleźć można na trzech wydanych dotychczas albumach - debiutanckim „Umówmy się na dziś”, „Tańcz mój złoty” oraz „Płyń Wisełko”. Piosenki znajdujące się na ostatnim albumie, opowiadają o codzienności żołnierzy, w szczególności ułanów, o ich ideałach i dramatach, poświęceniu i tęsknocie, a także radości, poczuciu humoru i namiętnościach. Utwory te potraktowali sentymentalnie, tanecznie i lekko, tak, by służyły radosnemu świętowaniu. 

W repertuarze "Na przekór modom" znalazły się m.in. utwory "Kiedy będziesz zakochany", "Panama", "Hokus Pokus", "Ułani Ułani", "Umówmy się na dziś", "Stachu", "Zapomnisz o mnie", "La Paloma", czy "Nikodem".

Więcej o zespole na: http://orkiestrasentymentalna.pl/ 

Organizatorzy: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Patronat: Energa SA, Mecenas Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku  

Patronaty medialne: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk S.A., Gdańsk Strefa Prestiżu