Danuta Szyksznian-Ossowska pseudonim „Sarenka”.

W wieku 97 lat zmarła legendarna łączniczka Armii Krajowej – Danuta Szyksznian-Ossowska pseudonim „Sarenka”.

„Sarenka”, mając zaledwie 14 lat, została łączniczką okręgu wileńskiego Związku Walki Zbrojnej. Zajmowała się przerzutem dokumentów, rozkazów, broni oraz prasy konspiracyjnej. W lipcu 1944 r. brała udział w operacji „Ostra Brama” w Wilnie. W grudniu 1944 r. została aresztowana przez władze sowieckie; po wielodniowych przesłuchaniach skazano ją na 10 lat łagrów. Gdy we wrześniu 1945 r. została uwolniona, była w stanie krytycznym. Miała wtedy 20 lat.

Przez wiele kolejnych lat była szykanowana za działalność konspiracyjną. Nigdy nie zmieniła swoich przekonań. Po przeniesieniu się do Darłowa została nauczycielką w średniej szkole zawodowej. Jednak jej przeszłość związana z podziemiem niepodległościowym nie pozwoliła na kontynuację tej drogi. Władze komunistyczne pozbawiły ją praw do nauczania; została zwolniona. Po przejściu na emeryturę pełniła funkcję honorowego prezesa Zarządu Okręgu Szczecin Światowego Związku Żołnierzy AK i wiceprezesa Koła Kresowych Żołnierzy AK w Szczecinie.

W książce autorstwa Magdaleny Semczyszyn pt.: „Wileńska łączniczka. Z Danutą Szyksznian-Ossowską Sarenką rozmawia Magdalena Semczyszyn”, mówiła: „Gdy zaczynała się wojna, miałam 14 lat, gdy się kończyła – 20. Zabrano mi kawałek dzieciństwa i najlepsze lata młodości. Jednak nadal mogę mówić o szczęściu, bo innym nie dane było nawet tyle”.

W 2013 r. otrzymała awans do stopnia majora Wojska Polskiego. Została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność kombatancką i społeczną”, jak również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Partyzanckim.

Niech spoczywa w pokoju.