film

W STARYM KINIE: ABC MIŁOŚCI

„W starym kinie” to cykl filmowy Kina Muzeum, w którym prezentowane są zrekonstruowane cyfrowo polskie filmy pochodzące z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W kolejnej odsłonie cyklu zapraszamy na komedię „ABC miłości” (reż. Michał Waszyński) z rolami znakomitych gwiazd przedwojennego kina, Adolfa Dymszy i Marii Bogdy. Prelekcję przed seansem wygłosi Michał Pieńkowski, filmograf Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

 

Data i miejsce pokazu: 24 listopada 2023 r., (piątek), godz. 17.30 | sala kinowa
Film: „ABC miłości”, reż. M. Waszyński, 1935, 80 min
Wstęp: BEZPŁATNY*

*Obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne do pobrania w kasach oraz on-line:

Opis filmu: Wincenty Poziomka, niespełniony artysta utrzymujący się z pisania kucharkom listów miłosnych, dostaje w spadku po stryju pół sklepu spożywczego pod warunkiem, że zaopiekuje się trzyletnią Basieńką, wnuczką stryja. Wkrótce Poziomka doprowadza sklep niemal do bankructwa. Mimo to zatrudnia Helenkę, w której kocha się od dłuższego czasu. Sam zaś dzięki protekcji sąsiada – znanego artysty – spełnia swoje marzenie o scenicznym debiucie.


„ABC miłości” to niezapomniana komedia z udziałem znakomitego komika Adolfa Dymszy oraz utalentowanej i pięknej Marii Bogdy, która w plebiscycie w 1929 roku uznana została za najpiękniejszą Polkę. Adolf Dymsza w roli zakochanego Wincentego Poziomki daje popis fantastycznej gry aktorskiej, pełnej zwariowanego humoru i wyczucia granic absurdu. W filmie wystąpił też legendarny komik Kazimierz Krukowski (znany jako Lopek), niezbyt często pojawiający się na srebrnym ekranie, wszechstronnie utalentowany ulubieniec przedwojennych warszawskich kabaretów i bohater setek zabawnych dykteryjek.


Film wyróżnia bezpretensjonalny scenariusz genialnego Mariana Hemara i piosenka „Nic takiego” z muzyką Henryka Warsa, którą nucą wciąż kolejne pokolenia Polaków. (Opis: FINA)

W Starym Kinie
Cykl filmowy Kina Muzeum, w którym prezentujemy zrekonstruowane cyfrowo polskie filmy pochodzące z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Przed seansem można wysłuchać prelekcji wprowadzającej widzów w tematykę, okoliczności powstania oraz recepcję filmu. Prelekcje wygłaszane są przez zaproszonego specjalistę w dziedzinie historii kina oraz cyfrowej rekonstrukcji filmowej.