„W sporcie siła. Historia KS Gedania” - ostatnie przygotowania

„W sporcie siła. Historia KS Gedania” - ostatnie przygotowania

Trwają ostatnie prace nad wystawą czasową „W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania”. Na otwieranej w najbliższy wtorek ekspozycji będzie można zobaczyć unikatowe eksponaty, m.in. kolce lekkoatletyczne wybitnej polskiej biegaczki Stanisławy Walasiewicz, puchar ufundowany przez Kazimierza Papée oraz niemiecki plan ataku na boisko Gedanii w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz.
 

 

Wśród eksponatów pozyskanych na potrzeby wystawy znalazły się m.in. kolce lekkoatletyczne wybitnej polskiej biegaczki Stanisławy Walasiewicz. Dwukrotna medalistka olimpijska w biegu kobiet na 100 m (z Los Angeles w 1932 r. i Berlina w 1936 r.) brała udział także w wydarzeniach sportowych organizowanych na boisku we Wrzeszczu. Tak było m.in. w 1938 r., podczas święta wychowania sportowego. Jej udział stanowił niemałą atrakcję dla licznie zgromadzonej na gdańskim stadionie społeczności polskiej.

Fot. Kolce lekkoatletyczne Stanisławy Walasiewicz (1911–1980), jednej z najwybitniejszych polskich lekkoatletek okresu międzywojennego (ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie)
Fot. Kolce lekkoatletyczne Stanisławy Walasiewicz (1911–1980), jednej z najwybitniejszych polskich lekkoatletek okresu międzywojennego (ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie).

Innym eksponatem prezentowanym na wystawie będzie puchar przechodni za zwycięstwo w meczach piłki nożnej pomiędzy drużynami Wolnego Miasta Gdańska i Warszawy, ufundowany przez Komisarza Generalnego RP w Gdańsku Kazimierza Papée. Do udziału w tego typu rozgrywkach po stronie WMG zapraszano m.in. piłkarzy Gedanii. Drużyny rywalizowały ze sobą sześciokrotnie, z czego cztery razy zwyciężyła reprezentacja Gdańska.

Fot. Puchar będący nagrodą przechodnią za zwycięstwo w meczach piłki nożnej pomiędzy drużynami Wolnego Miasta Gdańska i Warszawy ufundowany przez Kazimierza Papée. 1933–1937 (ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie)
Fot. Puchar będący nagrodą przechodnią za zwycięstwo w meczach piłki nożnej pomiędzy drużynami Wolnego Miasta Gdańska i Warszawy ufundowany przez Kazimierza Papée. 1933–1937 (ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie).

Na wystawie udało się zgromadzić różnorodne eksponaty. Obok przedmiotów używanych przez sportowców pokazujemy także ich trofea. Ta różnorodność była dla nas bardzo ważna, gdyż tylko dzięki temu mogliśmy najdokładniej opowiedzieć o tym, czym był sport dla Polaków w międzywojennym Gdańsku. Podkreśla to Patryk Dąbrowski, pracownik Działu Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, kurator wystawy:

Wystawa o Klubie Sportowym Gedania jest dla mnie projektem wyjątkowym. Dzięki niej możemy nie tylko opowiedzieć historię klubu bardzo zasłużonego dla wszystkich Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Chcemy także pokazać szerokiej publiczności, jak wyglądał sport przedwojenny w bardziej ogólnym kontekście. Eksponaty, które prezentujemy na ekspozycji, zostały starannie wyselekcjonowane, aby zwiedzający mógł się dowiedzieć, jakim sprzętem posługiwali się sportowcy w czasach minionych. Mam nadzieję, że wystawa będzie pasjonującą podróżą w czasie do momentu w naszej najnowszej historii, kiedy sport był zarówno sposobem na zdrowy styl życia, jak i nośnikiem wyższych idei, tak ważnych dla ludzi żyjących w tamtym czasie.

 

Nie można zapomnieć, że z Gedanią łączy się również smutna karta historii, związana z martyrologią niemałej części gedanistów. Eksponatem o szczególnej wartości w tym kontekście jest oryginał niemieckiego planu ataku na tzw. Polenhof – czyli obszar w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz, gdzie były ulokowane miejsca związane z polskością. Oprócz stadionu Gedanii był to także m.in. polski kościół św. Stanisława Biskupa. Niemcy pieczołowicie przygotowywali uderzenie na ten teren, a istnienie konkretnego planu z umiejscowieniem i kierunkami natarć świadczy o tym najlepiej. Polenhof miał zostać zaatakowany podobnie jak Westerplatte czy gmach Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Ostatecznie jednak do szturmu nie doszło.


Z uwagi na wrażliwość eksponatu oryginał niemieckiego planu ataku będzie prezentowany na wystawie wyłącznie przez tydzień.
 

Fot. Plan niemieckiego ataku na Polenhof – osiedle w Gdańsku-Wrzeszczu zamieszkałe w dużej mierze przez Polaków. Przed 1939 r. (ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej)
Fot. Plan niemieckiego ataku na Polenhof – osiedle w Gdańsku-Wrzeszczu zamieszkałe w dużej mierze przez Polaków. Przed 1939 r. (ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej).

Zapraszamy na wernisaż wystawy, a także do odwiedzenia samej ekspozycji, która prezentowana będzie do końca 2022 r.

 

Zachęcamy też do śledzenia naszych mediów społecznościowych. Tam na bieżąco będą pojawiać się informacje o kolejnych aktywnościach, w tym planowanych spacerach kuratorskich, będących okazją do poznania idei przyświecających twórcom wystawy oraz ciekawostek związanych z jej powstaniem.