Przejdź do treści

W 46. rocznicę śmierci wspominamy nieustraszonego reportażystę Juliena Bryana

19/10/2020 - 15:31
W 46. rocznicę śmierci wspominamy nieustraszonego reportażystę Juliena Bryana

20 października 1974 r. zmarł Julien Bryan. Wspominając tego człowieka pamiętamy, że dzięki jego zdjęciom i filmie świat bardzo szybko zobaczył jakich okrucieństw dopuścili się Niemcy we wrześniu 1939 r. w Polsce.

Julien Bryan urodził się 23 maja 1899 r. w Titusville w stanie Pensylwania, a zmarł 20 października 1974 w Bronxville w stanie Nowy Jork. Był amerykańskim reżyserem, dokumentalistą i fotografem. We wrześniu 1939 r. przebywał w zaatakowanej przez Niemców Polsce. Wykonał zdjęcia i dokumentował na taśmie filmowej tragiczne skutki działań zbrojnych i obronę oblężonej Warszawy.

Julien Bryan w szczególności starał się pokazać losy ofiar niemieckiego ataku - ludności cywilnej. Trafił w sam środek nowego typu wojny – toczonej za pomocą zmasowanych ataków lotniczych. Niemcy bombardowali miasta, drogi przepełnione uchodźcami, węzły kolejowe. Z ogromną dokładnością i jednocześnie wielką odwagą osobistą Julien Bryan opisywał oraz fotografował każdy szczegół z oblężenia stolicy Polski. Przez radio Amerykanin informował świat o tragedii Warszawy i jej mieszkańców. Jego obecność była dla wielu z nich nadzieją, że świat dowie się o tragedii miasta i kraju opuszczonego przez sojuszników. Zaraz po powrocie do Stanów Zjednoczonych zdjęcia i artykuły Bryana zamieściły największe ówczesne tygodniki. Fotografia dziewczynki płaczącej nad zabitą siostrą obiegła cały świat i stała się symbolem okrucieństwa Niemców. Taśmy, które nakręcił w trakcie pobytu w Polsce zostały wykorzystane do montażu filmu „Oblężenie” ukazującego bohaterską walkę mieszkańców w obronie Warszawy. Wywarł duże wrażenie i szybko zyskał szerokie grono odbiorców. Dokument stworzony przez Juliena Bryana został nominowany do nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej w 1941 r. w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego.

Odwiedź Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie prezentujemy pamiątki po Bryanie oraz jego dokument filmowy.