78. rocznica powstania warszawskiego

Uroczystości w ramach obchodów 78. rocznicy powstania warszawskiego

W ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w hołdzie powstańcom odbył się szereg wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Najważniejsze z nich to koncert "Sierpniowe popołudnie" oraz wojewódzkie obchody na placu przed naszym Muzeum.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem PPP i AK

W hołdzie ofiarom, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oraz Zastępca Dyrektora MIIWŚ dr Marek Szymaniak złożyli wieńce pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na Targu Rakowym w Gdańsku i Pomniku poświęconym harcerkom i harcerzom Wolnego Miasta Gdańska pomordowanym w czasie II Wojny Światowej.

Wojewódzkie obchody 78. rocznicy

Obchody otworzyli przemówieniami wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt podkreślając rolę wzorców i wychowania.

Bez wspaniałego pokolenia, które chwyciło za broń , które zostało wychowane wzorcowo, nie byłoby zrywu narodowego - mówił wojewoda Dariusz Drelich.

[...] Znając zdanie tych powstańców, którzy są z nami było warto, dla Polski, bo tak byli wychowani - dodał w swojej wypowiedzi Dyrektor MIIWŚ dr hab. Grzegorz Berendt

Gośćmi wydarzenia byli m.in europoseł Anna Fotyga, Andrzej Gwiazda, opozycjonista, współzałożyciel NSZZ "Solidarność, przedstawiciele Stowarzyszenia "Godność ", dyrektor Gdańskiego Oddziału IPN Paweł Warot oraz przedstawiciele instytucji publicznych, służb mundurowych i harcerze.

Zebranym towarzyszyła asysta wojskowa Marynarki Wojennej oraz trębacz i werblista z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Punktualnie o 17, w godzinę "W", zabrzmiały syreny alarmowe.

Symbolicznie oddając hołd ofiarom zgromadzeni goście złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej Europie. 1 sierpnia 1944 roku przeciwko Niemcom stanęło ok. 50 tysięcy powstańców. Choć planowane było na kilka dni, trwało 63. Dziś, w 78 lat później, o godzinie 17 ( godz. „W”), w całej Polsce, wybrzmiały syreny.

W wyniku walk i mordów zginęło około 18 tys. uczestników powstania i ponad 150 tys. cywilów. Po kapitulacji stolica Polski została obrabowana. Większość budynków w centrum miasta wysadziły specjalne niemieckie jednostki saperskie.

Koncert "Sierpniowe popołudnie"

Na podsumowanie tego wyjątkowego dnia w MIIWŚ odbył się koncert „Sierpniowe popołudnie.” Gości powitał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, który zwrócił uwagę słuchaczy na to, że wśród uczestników Powstania Warszawskiego byli ludzie, którzy:

78 lat wyruszyli z nadzieją na wyzwolenie stolicy […], wierząc, iż ich bunt przeciwko okupacji zakończy się powodzeniem […] trzeba docenić, iż ludzie Ci zapragnęli wziąć los własny i swojej ojczyzny w swoje ręce i poprowadzić swój kraj ku niepodległości. – mówił profesor Berendt.

Gościem specjalnym wydarzenia była pani Wanda Tum, która w wieku 16 lat wzięła udział w Powstaniu Warszawskim.

Inicjatorką wydarzenia muzycznego była Agata Leśniewska, wokalistka zespołu Loveina i absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, której wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami udało się stworzyć materiał pełen emocji

Podczas koncertu wybrzmiały nowe kompozycje napisane do wierszy z czasów wojennych oraz aranżacje do utworów o tematyce wojennej i powstańczej. Tego wieczora na scenie wykonano m.in. utwory takie jak: Sierpniowy poranek. Muzyka i słowa: Agata Leśniewska, Warszawo ma. Słowa: Ludwik Starski. Muzyka: Aleksander Olshanetsky czy Matko Boska Powstańcza. Słowa Jan Twardowski. Muzyka Agata Leśniewska. Na scenie wystąpili: Agata Leśniewska, Jan Jarecki, Kacper Skolik, Filip Arasimowicz oraz Maja Biesek.