Uroczystości upamiętniające Danutę Siedzikównę i Feliksa Selmanowicza w 75. rocznicę śmierci

Uroczystości upamiętniające Danutę Siedzikównę i Feliksa Selmanowicza w 75. rocznicę śmierci

W sobotę, 28 sierpnia delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wzięła udział w uroczystościach upamiętniających Danutę Siedzikównę „Inkę” i Feliksa Selmanowicza w 75. rocznicę śmierci z rąk komunistycznych katów.

 

Pamięć o tych niezłomnych bohaterach uczczona została modlitwą przy grobach „Inki” i „Zagończyka” na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, gdzie 5 lat temu miały miejsce uroczystości pogrzebowe o charakterze państwowym, w którym udział wziął m.in. prezydent RP Andrzej Duda.

 

Przez długie lata nie było wiadomo, gdzie znajdują się szczątki zamordowanych. Skazani przez komunistów na niepamięć, zostali strąceni do anonimowego grobu. W 2014 r. zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN natknął się na szczątki „Inki” i „Zagończyka” na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Rok później potwierdzono identyfikację zwłok. W 2016 r., w 70. rocznicę ich śmierci zostali uroczyście pochowani. 

 

W sobotnich uroczystościach udział wzięli p.o. dyrektor dr hab. Grzegorz Berendt oraz kierownik Działu Dokumentacji Filmowej  Waldemar Kowalski. Delegacja Muzeum złożyła kwiaty na grobach bohaterów a następnie udała się w okolice więzienia przy ul. Kurkowej, gdzie tło historyczne aresztowania i zamordowania „Inki” oraz „Zagończyka” przedstawił Waldemar Kowalski.

 

Więcej o wydarzeniach sprzed 75 lat w naszym materiale okolicznościowym.