Uroczystość „ W hołdzie zamordowanym w Śladowie”

W tym roku uroczystość zaplanowana jest 6 października przy pomniku w Śladowie nad Wisłą, która będzie również poświęcona 80 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Jest to cykliczna rocznica upamiętniająca jednocześnie wszystkich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 roku walczyli i polegli za ojczyznę, szczególne tych, którzy zginęli na terenie gminy Brochów.

Dlaczego akurat w Śladowie? Ponieważ 18 września 1939 roku w Śladowie, wojska niemieckie dokonały jednej z największych zbrodni wojennych na terenie naszej gminy, rozstrzelano wówczas  polskich żołnierzy oraz 106 mieszkańców wsi.

Nasze uroczystości zawsze poprzedzone są polową mszą świętą, po której następuję część patriotyczna, w której oprawę angażuje się miejscowa szkoła.

Ponadto w naszych uroczystościach co rocznie uczestniczy Pani Elżbieta Skotnicka-Tracka wnuczka Generała Stanisława Grzmot-Skotnickiego, który w 1939 r. poległ w Tułowicach w gminie Brochów. Czynny udział bierze również Wojsko Polskie z Jednostki Bielice, strażacy OSP, mieszkańcy oraz wielu zaproszonych gości.

Data wydarzenia
Miasto
Województwo mazowieckie, Śladów
Organizator
Urząd Gminy Brochów