Uroczyste ślubowanie kadetów na Westerplatte

24 maja przypada Święto Wojsk Specjalnych. Z tej okazji u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte odbyło się uroczyste ślubowanie kadetów rocznika 2021/2022 Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus z Gdańska i z Kwidzyna.

Uroczystość miała charakter patriotyczny i przebiegła zgodnie z prawidłami i z pełną oprawą ceremoniału wojskowego, tj. podniesieniem flagi państwowej, odśpiewaniem hymnu Polski, złożeniem meldunku dowódcy uroczystości i defiladą pododdziału reprezentacyjnego. W rocie przysięgi kadeci ślubowali godne naśladowanie wzorów przedwojennego korpusu kadetów oraz krzewienie myśli i czynów marsz. Józefa Piłsudskiego dla dobra naszej ojczyzny.

Gości oraz młodzież przywitał komendant placówki kmdr. por rez. Tomasz Dobrosielski, były żołnierz Jednostki Wojskowej Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Po nim głos zabrali obecni na uroczystości: komendant wojewódzki policji w Gdańsku nadinspektor Andrzej Łapiński, prezes Związku Piłsudczyków RP płk zw. Andrzej Adamczyk, dyrektor Zakładu Karnego w Kwidzynie ppłk Olgierd Trzaska, Rafał Skrzypiński, który odczytał list od pomorskiego kuratora oświaty Małgorzaty Bielang, oraz p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, który zwrócił się bezpośrednio do ślubującej młodzieży. Przywołał historię Wojskowej Składnicy Tranzytowej, podkreślając waleczność jej obrońców i ich skuteczność w walce z niemieckim najeźdźcą. Zaznaczył także, że postawa westerplatczyków jest jednym z wielu powodów do dumy z bycia Polakiem. Dodał, iż warto i należy służyć krajowi, „a Polska o was nie zapomni”.

Liceum Ogólnokształcące Mundurowe Spartakus funkcjonuje w Gdańsku od 2015 r. Od 2019 r. szkoła funkcjonuje również w Kwidzynie. Organem prowadzącym licea mundurowe jest Fundacja Bursztynowym Szlakiem z Pruszcza Gdańskiego.

Uroczyste ślubowanie kadetów na Westerplatte, przemówienie p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta
Uroczyste ślubowanie kadetów na Westerplatte
Uroczyste ślubowanie kadetów na Westerplatte, przemówienie komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku nadinspektora Andrzeja Łapińskiego