Uroczyste obchody Święta Policji na Placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W ramach uroczystych obchodów Święta Policji, podczas ceremonii zorganizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku, wręczone zostały awanse w stopniach służbowych oraz wyróżnienia w postaci odznaczeń państwowych i resortowych.

Na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku święto obchodził garnizon pomorski. Gospodarzem ceremonii był Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski, który po powitaniu licznie zebranych gości, mówił: „Jest to rok szczególny. Rok, w którym obchodzimy 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Jedną z pierwszych powołanych w odradzającej się Polsce instytucji była policja państwowa, która wówczas miała strzec bezpieczeństwa wewnętrznego i stanowić fundament suwerennego bytu. Mimo upływu ponad stu lat jest to nadal podstawowe zadanie naszej organizacji, która licząc blisko 130 tys. pracowników i funkcjonariuszy, jest największą formacją w strukturze bezpieczeństwa naszego kraju”.

Akademii przewodniczył I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach. Gościem honorowym był Wicewojewoda pomorski p. Mariusz Łuczyk. W uroczystości wzięli udział liczni przedstawiciele władz samorządowych oraz współpracujących służb i instytucji.

Podczas uroczystości odczytano list Jarosława Zielińskiego, Sekretarza Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który zwrócił się do zebranych w następujących słowach: „Dziękuję wszystkim policjantkom i policjantom pomorskiego garnizonu policji za codzienne rzetelne wypełnianie obowiązków w służbie naszej ojczyźnie i bezpieczeństwu jej obywateli. Gratuluję otrzymanych awansów służbowych, odznaczeń, nagród i wyróżnień. Wyrażam wdzięczność pracownikom cywilnym policji, za wasz wkład pracy na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa. W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości poświęćmy jeszcze bardziej nasze serca, myśli i czyny niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej”.

W podziękowaniu za współpracę Komendant Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, przekazał na ręce Prof. Grzegorza Berendta, Z-cy Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zabytkowy pistolet – Walter’a P38, niemiecki pistolet produkowany od 1938 roku i używany w czasie II wojny światowej, który trafi do Zbiorów Muzeum. Podczas uroczystości podpisano również porozumienie o współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku a Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Obchody honorowym patronatem objął Pan Joachim Brudziński – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.