Uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Pro Bono Poloniae im. Dawida Krupeja

Uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Pro Bono Poloniae im. Dawida Krupeja

11 listopada 2022r. miała miejsce, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, uroczysta gala wręczenia nagród laureatom III edycji konkursu Pro bono Poloniae im. Dawida Krupeja zwieńczona koncertem Zespołu “Mazowsze”, upamiętniającym wydarzenia sprzed 104 lat.

11 listopada 1918 r. stał się dla Polaków symbolicznym dniem. Po 123 latach niewoli Polska znów pojawiła się na mapach. Był okres w naszej historii, kiedy świętowanie odzyskania niepodległości było zakazane. Teraz możemy wspólnie cieszyć się wolnością. Dzisiejsze wydarzenie wpisało się właśnie w takie wspólne świętowanie.

 

Konkurs Pro bono Poloniae im. Dawida Krupeja był skierowany do organizacji pozarządowych, chórów i zespołów muzycznych oraz do indywidualnych artystów.


Przedmiotem konkursu było udokumentowanie wskazanego wydarzenia artystycznego zrealizowanego między 1 stycznia 2021 r. a 30 września 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych oraz promocji naszej historii w latach 1939-1945.

 

Gościem specjalnym na gali była Stefania Krupej - siostra Dawida Krupeja, patrona konkursu Pro bono Poloniae (1991-2020), absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku, byłego pracownika Muzeum II Wojny Światowej, radnego Miasta Gdańska, pracownika Ministerstwa Kultury  i Dziedzictwa Narodowego; artysty i społecznika, którego praca zawodowa, zacięcie organizatorskie i nieprzeciętne uzdolnienia wokalno-muzyczne służyły podtrzymaniu ducha polskości i były dowodem żywego patriotyzmu kultywowanego w młodym pokoleniu.

 

Na gali gości przywitał prof. Grzegorz Berendt dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który powiedział do zgromadzonych na sali:

6 pokoleń czekało na powrót Polski na polityczną mapę Europy przez 123 lata. A licząc od pierwszego rozbioru nawet dłużej. Wśród polskich elit nie zginęła pamięć o osiągnięciach pierwszej Rzeczpospolitej, do której ciągnęli z wielu zakątków świata ludzie szukając swego miejsca na Ziemi.

Najpierw elity, a w drugiej połowie XIX w. setki tysięcy ludzi podnosiły ideę niepodległości przygotowując się do jej odzyskania gdy zaistnieją korzystne warunki. Tzw. Wielka Wojna czyli I wojna światowa te warunki uczyniła. Polacy byli gotowi na ten moment, który nadszedł w listopadzie 1918 roku będąc aktywnymi w różnych dziedzinach życia: militarnej, politycznej – o tym najczęściej wspomina się przy okazji 11 listopada, ale to, że duch narodowy przetrwał w ogromnym stopniu zawdzięczamy ludziom kultury: muzykom, kompozytorom, pisarzom, poetom. Odegrali oni niebagatelną rolę przed rokiem 1918. Ci, którzy byli czynni wcześniej i nadal, ale również to pokolenie drugiej Rzeczpospolitej sprawiło, że wyrosło między 1918-1939 rokiem nowe pokolenie, któremu bliska była idea niepodległości. Pisarze, poeci, kompozytorzy, którzy rozsławiali imię Polski, którzy mogli działać w Polsce po 1944 roku i Ci, którzy już do Polski nie wrócili z emigracji.


Każde pokolenie naszych współobywateli dostarcza nowych utalentowanych ludzi i dzisiaj będziemy honorować niektórych z nich. Jury, pod kierownictwem prof. Mroza, wyłoniło spośród kilkudziesięciu zespołów bądź twórców indywidualnych, tych którzy zdecydowali się cząstkę swojego talentu poświęcić upamiętnieniu ważnych wydarzeń i osób z dziejów naszego kraju.


Dzisiaj  w 104. rocznicę odzyskania Niepodległości radujmy się i cieszmy się z tego, że mamy do czynienia z wielu utalentowanymi ludźmi, którzy dzisiaj odbiorą nagrody za swoje dzieła, a także zaprezentują Nam kunszt muzyczny i wokalny w trakcie koncertu zespołu Mazowsze.

 

 

 

Następnie głos zabrał Marcin Adamiak - Dyrektora Biura Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który odczytał list od Ministra Jarosława Sellina:

Trzecia edycja konkursu Pro Bono Poloniae im. Dawida Krupeja ma charakter wyjątkowy z uwagi na datę finałowej gali. Narodowe Święto Niepodległości to dla wielu Polaków najważniejsza uroczystość państwowa upamiętniająca moment odzyskania suwerenności przez nasz kraj po I wojnie światowej. To również dzień, w którym otwierają się bogate zasoby polskiej pamięci i tradycji. Częstokroć rodzinnej pamięci o pokoleniach Polaków żyjących ideą wolnej Polski i oddających swe życie za nią. Idea konkursu Pro Bono Poloniae zrodziła się z potrzeby pielęgnacji pamięci o jego patronie, a jednocześnie z konieczności promowania wartości i postaw obywatelskich godnych naśladowania.


Spotykamy się w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, miejscu znamienitym, w którym mamy zaszczyt wręczać nagrody laureatom konkursu.


Dzisiejszej gali towarzyszy wyjątkowy koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Orkiestra i chór pod batutą Jacka Bonieckiego zaprezentują, w tym podniosłym dniu, swoje umiejętności koncertowe, które wyróżnia mistrzowski poziom muzyczny. Zespół przedstawi szeroki repertuar od utworów ludowych po muzykę klasyczną i dzieła sakralne. Monumentalne brzmienie orkiestry symfonicznej wsparte harmonią wokalną chóru z pewnością trafi wprost do serc słuchaczy. Zaszczycony udziałem w tym ważnym dla kultury polskiej wydarzeniu życzę Organizatorom i wszystkim uczestnikom 3. edycji konkursu Pro Bono Poloniae im. Dawida Krupeja twórczej wymiany doświadczeń artystycznych oraz satysfakcji z możliwości zaprezentowani szerszej publiczności swoich przedsięwzięć popularyzujących polską kulturę w kraju i za granicą.

 

W kategorii „Organizacje Pozarządowe” pierwsze miejsce zajęło Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Gryf za film „Pseudonim Lufa”, będący historią ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa, żołnierza, partyzanta i oficera 5 a następnie 6 Wileńskiej Brygady AK.

Natomiast w kategorii „Chóry, zespoły, osoby prywatne” najlepszy okazał się Sebastian Ryś, który odebrał nagrodę za monodram „Kolumbowie - piegowata pogoda”.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wynikami konkursu poniżej

Dziękujemy za przybycie szanownym gościom, wśród których znaleźli się: Hanna Śliwa- Wielesiuk – Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”, Emilia Maćkowiak – Prezes Honorowego Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”, Zofia Kloczko – Przewodnicząca Związku Sybiraków, Karol Wardański – Przewodniczący Zarządu Okręgowego w Gdańsku, Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Stanisław Skrzypski – Prezes Zarządu Okręgowego Gdańsk Związku Inwalidów Wojennych RP, Stefan Tuszyński – Przewodniczący Stowarzyszenia Niewidomych Cywilnych Ofiar Wojny, Kontradmirał rez. Piotr Stocki – Dyrektor Biura Rektora Akademii Marynarki Wojennej, dr hab. Mariusz Mróz– prof. Akademii Muzycznej, dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej, dr. hab. Janusz Trupinda – dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, Małgorzata Bielang – Pomorski Kurator Oświaty, Bernadeta Szymków – Zastępca Dyrektora Izby Skarbowej, Piotr Gierszewski – Przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Elżbieta Strzelczyk – Radna Miasta Gdańska, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich

 

oraz wszystkim, którzy zdecydowali się na wspólne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Dziękujemy!

 

#11listopada 🇵🇱