Pro bono

Uroczysta gala wręczenia nagród w II edycji konkursu „Pro bono Poloniae”

11 listopada 2021 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w II edycji konkursu „Pro bono Poloniae”. Celem projektu odbywającego się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, było uhonorowanie wyróżniających się  organizacji pozarządowych, chórów, zespołów oraz osób prywatnych, które swoją działalnością promowały w latach 2020 i 2021  polską kulturę w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem działań pielęgnujących wątki historyczne i patriotyczne, w tym historię Polski w latach 1939 – 1945.

 

Organizatorem wydarzenia było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Patronat Honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronami Medialnymi wydarzenia było: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk S.A., portal Dzieje.pl

 

W Narodowe Święto Niepodległości, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w trakcie uroczystej gali II edycji konkursu „Pro Bono Poloniae” uhonorowało wyróżniające się  organizacje pozarządowe, chóry, zespoły oraz osoby prywatne, które swoją działalnością promowały w latach 2020 i 2021  polską kulturę w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem działań pielęgnujących wątki historyczne i patriotyczne, w tym historię Polski w latach 1939 – 1945. Patronat Honorowy nad Konkursem objęło Ministerstwo Kultury i  Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny udzielili: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk S.A. oraz portal Dzieje.pl.

 

Laureaci konkursu zostali wybrani werdyktem jury, w składzie:

dr hab. Grzegorz Berendt – p.o. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,

dr hab. Mariusz Mróz – Przewodniczący Komisji Konkursowej,

dr Sylwia Janiak-Kobylińska  – Wiceprzewodnicząca Komisji Konkursowej,

dr hab. Sławomir Bronk – Członek Komisji Konkursowej,

Karolina Romańska – Sekretarz Komisji Konkursowej. 

 

Laureaci II edycji Konkursu „Pro Bono Poloniae”

 

W kategorii „Organizacje Pozarządowe”

Miejsce I: Fundacja Pruszczanie.pl,

Radiowy reportaż improwizowany „Lud Hauza Całopalenie za Nową Kuchnią”,

Miejsce II: Koło Gospodyń Wiejskich w Klimontowie,

Uroczystość odsłonięcia pomnika Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej,

Miejsce III: Fundacja Młodzi dla Polski Trójmiasto,

Koncert ku czci Rotmistrza Witolda Pileckiego,

 

W kategorii „Chóry, zespoły, osoby prywatne”

Miejsce I: Zespół Wokalny Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej,

Seria koncertów z okazji 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej

Miejsce II: Piotr Zarębski

Fabularyzowany film dokumentalny „Bądź wierny, idź i pamiętaj”,

Miejsce III: Mirek Antoniewicz,

Wystawa malarstwa „Przywiezione w walizce”.

 

 

W trakcie uroczystej gali II edycji Konkursu „Pro Bono Poloniae” głos zabrał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin:

Szanowni laureaci, przede wszystkim gratuluję. To już druga edycja tego konkursu, jak widać ogólnopolskiego, bo dzisiejsi nagrodzeni są nie tylko z Pomorza, z Pruszcza Gdańskiego czy z Trójmiasta, ale też m.in. z Klimontowa w Małopolsce, z Lublina, czy Łodzi. Dziękuję Kapitule, że zauważa te ciekawe projekty i osoby, które zasługują na tę nagrodę. […] Dziękuję, że wręczanie tej nagrody odbywa się w tak szczególnym momencie, w najważniejsze polskie święto państwowe – czyli Święto Niepodległości. […] Także dzisiaj, poza honorowaniem ludzi, którzy przez dzieła artystyczne chcą opowiadać o polskiej historii, na pewno wszyscy też uruchomiamy refleksję nad tym czym jest niepodległość, czym jest suwerenność, jaka jest jej wartość i jaka była cena, żeby ją osiągnąć w naszej przeszłości. […] Bardzo się cieszę, że przy okazji celebrowania naszego patriotyzmu,  w tym dniu też nagradzamy ludzi, którzy ten patriotyzm czynią po przez tworzenie. […] Pamiętajmy o Polsce, miejmy ją w sercu, a wydaje mi się, że wszyscy laureaci dzisiejszych nagród udowodnili, że ją w sercu mają.

 

Do zebranych wypowiedział się także pełniący obowiązki dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG:

Jaki historyk  z wykształcenia, praktyki i zamiłowania, jestem przyzwyczajony do ustalania faktów, prezentowania ich, przedstawiania swoich ocen, snucia hipotez. A równocześnie z pewną zazdrością patrzę, słucham i przyjmuję dzieła dotyczące również wydarzeń historycznych, których autorami są m.in. poeci, pisarze, artyści, plastycy, filmowcy, muzycy. Oni ten nasz przekaz, często suchy i sprawozdawczy, potrafią nasycić emocjami, mówić o tym samym, ale zupełnie innymi środkami. Wykorzystują swój talent i wrażliwość. Sprawiają, że wydarzenia ważne, tragiczne albo heroiczne, opowieść o ofiarach albo opowieść o czynach  bohaterskich, zapada w serce i pamięć. […] W Muzeum II Wojny Światowej, w miejscu gdzie kultura przybiera wiele wymiarów, będziemy oddziaływać, mówić o  hekatombie okupacji niemiecko-sowieckiej, o tragedii II wojny światowej, odwołując się do różnych talentów, wiedzy i umiejętności. Twórcom, którzy przesłali swoje prace na konkurs bardzo dziękuję, a będąc członkiem Komisji wyrażam uznanie [..].

 

Zwieńczeniem gali wręczenia nagród, w ramach II edycji Konkursu „Pro bono Poloniae”, był koncert zespołu wokalnego Art’n’Voices w składzie: śpiew – Miriam Kornacka, Malwina Maciejewska, Grzegorz Kołodziej; fortepian – Ewa Sarwińska-Kowalczyk; prowadzenie i recytacje: Jakub Kornacki. Artyści, w dniu Narodowego Święta Niepodległości zaprezentowali słuchaczom perły polskiej muzyki i literatury, sięgając po utwory od XIX w. po współczesność.