Upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na terenie Leżajska i okolic

Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego przygotuje 1 września br. przemarsz przez przylegające do Leżajska oraz sam Leżajsk wioski, 50-konnego oddziału kawalerii w umundurowaniu i wyposażeniu polowym „wrześniowym” (działo ppanc. Boforsa z przodkiem oraz taczanka z CKM-em ciągnięte przez konie zaprzęgowe) w trakcie którego odtwarzane będą archiwalne komunikaty radiowe z pierwszych dni kampanii wrześniowej W dwudziestominutowym odstępie przemieszczać się będzie trzydziestoosobowy oddział Wehrmachtu wyposażony w samochód pancerny Adler, pięć motocykli z czółenkami z tego okresu oraz samochód ciężarowy BMW z 1938 r. do przewozu piechoty. W trakcie przemarszu grupy niemieckiej odtwarzane będą przemówienia A. Hitlera w Reichstagu oraz wojskowe marsze niemieckie.

Około godz. 11.00 postój pod Bazyliką Ojców Bernardynów w Leżajsku i udział oddziału w okolicznościowej mszy św. w intencji poległych obrońców Ojczyzny. Msza św. w ceremoniale wojskowym w oprawie muzycznej Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Po mszy św. kontynuacja przemarszu przez kolejne miejscowości.

Ukoronowaniem wydarzenia około godz. 15.00 będzie patriotyczno-historyczny piknik rodzinny z szarżą kawalerii na zmechanizowany pododdział Wehrmachtu w trakcie nalotu samolotu niemieckiego z wybuchami ładunków pirotechnicznych imitujących wybuchy pocisków armatnich oraz bomb lotniczych. Ponadto zaplanowano pokaz musztry paradnej kawalerii oraz władania białą broni. Na koniec pokaz musztry Orkiestry Kawaleryjskiej oraz koncert patriotyczny w jej wykonaniu.

Data wydarzenia
Miasto
Województwo podkarpackie, gmina Leżajsk
Organizator
Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego