fot. Roman Jocher/M2WS

Ulica przedwojennego miasta | #M2WSwirtualnie

Przed wybuchem II wojny światowej polskie ulice tętniły życiem. Jak wyglądały? W jakich sklepach robiono zakupy (sprawunki, jak się wtedy mówiło)? Jakie filmy można było obejrzeć w kinie przedwojennym? Dziś w ramach naszego cyklu #WirtualnePorankizHistorią opowiemy Wam przedwojennym mieście. Poniżej znajdziecie tekst dotyczący dzisiejszego tematu oraz kartę z zadaniami. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem oraz spędzania czasu z #M2WSwirtualnie!

Wyobraźcie sobie, że jesteśmy w okresie międzywojennym – tak nazywamy czas miedzy zakończeniem I wojny światowej, a  wybuchem drugiej.  Polska po 123 latach zaborów pojawiła się na nowo na mapie świata w roku 1918. Nasze Muzeum umożliwia wejście w klimat  lat przededniu drugiej wojny światowej. Mamy tu bowiem rekonstrukcję ulicy, miasta w Polsce. Znajduje się tu kilka sklepów i miejsc, w których można było spędzać czas. Nasza ulica za patrona ma Marszałka Józefa Piłsudskiego. Widać na niej ciąg kamienic, domów, które przylegają do siebie.  

W rogu naszej ulicy umiejscowione jest kino „Wanda”. Możemy tutaj obejrzeć fragmenty przedwojennych filmów muzycznych. Wszystkie są czarno białe, kolorowe filmy w Polsce pojawiły się wiele lat później. Telewizja w Polsce dopiero powstawała. Jeśli ktoś chciał być na bieżąco w sprawach dnia codziennego czytał gazety, czasopisma lub słuchał radia. Radio było bardzo popularne. Po wrześniu 1939 roku, w czasie okupacji, Niemcy zabronili Polakom posiadania radioodbiorników. 

Kolejnym miejscem na uliczce, które przykuwa uwagę jest duży szyld z napisem „Polska od morza do gór”, znajdujący się nad witryną sklepową. W tym miejscu można było dowiedzieć się czegoś więcej o atrakcjach turystycznych przedwojennej Polski i zamówić wycieczkę lub wyjazd wakacyjny nad morze, czy w góry. Ten pawilon można porównać do dzisiejszego biura podróży. Nad Morzem Bałtyckim wielkim wysiłkiem wybudowano w okresie międzywojennym miasto Gdynię z dużym portem, z którego można było popłynąć w daleki rejs. W górach zaś można było atrakcyjnie spędzić urlop szusując na nartach.

Innym miejscem na naszej uliczce jest księgarnia. W witrynie sklepowej znajduje się duża liczba publikacji, które czekają na kupca. W księgarni oprócz książek można było nabyć ołówki, zeszyty, kałamarz pojemnik na atrament różne rodzaje obsadek i stalówek, z których składano pióro.

Ostatnim miejscem, o którym chcemy opowiedzieć jest Skład Towarów Mieszanych, gdzie można było nabyć różne smakołyki, herbatę, czy zwyczajne zrobić codzienne zakupy. Tutaj również na wystawie można dostrzec kasę sklepową marki „Continental”, produkcji niemieckiej, pochodzącą prawdopodobnie z lat 30 XX wieku. Kasa wykonana została z lakierowanego drewna, posiadała mechanizm guzikowy i otwieraną szufladę na pieniądze. Z boku kasy zamocowano korbę wprawiającą w ruch jej mechanizm. Aby kasa działała potrzebny był klucz. 

Polskę przed wybuchem wojny zamieszkiwało około 35 milionów ludzi. Podzielona była na 16 województw. Znaczna cześć społeczeństwa mieszkała na wsi. Największe miasta to stołeczna Warszawa, Łódź, Lwów, Poznań, Kraków i Wilno. Okres międzywojenny to moment kiedy państwo polskie podjęło wiele inwestycji w celu rozwoju kraju. Budowa portu w Gdyni, umożliwiła polskim statkom możliwość prowadzenia handlu dalekomorskiego. Kolejną wielką inwestycją był Centralny Okręg Przemysłowy, który miał zapewnić krajowi rozwój przemysłu. Ten czas zakończył się wraz z napaścią Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Zadnia do rozwiązania znajdziesz tutaj >>>

Rozwiązane zadania znajdziesz tutaj >>>