Marian Rejewski, ojciec Maksymilian Kolbe, Henryk Dobrzański "Hubal" i Witold Pilecki - między innymi te postacie w sposób szczególny zostaną zaprezentowane na wystawie stałej Muzeum II Wojny Światowej.
- Uzupełnienia dotyczyć będą głównie polskiego doświadczenia wojennego i będą przeprowadzone w trzech etapach do końca 2018 roku - mówi w audycji kierownik Działu Naukowego dr Marek Szymaniak.
Marcin Kłodziński z Działu Naukowego dodaje, że opowieść ma być rozszerzona o postacie, które są symbolami. Ojciec Maksymilian Kolbe jest symbolem człowieczeństwa, w miejscu zbudowanym dla podeptania człowieczeństwa, a Henryk Dobrzański "Hubal" symbolem oporu. Zwiedzający poznają również Mariana Rejewskiego, który złamał kod Enigmy, Witolda Pileckiego, który dobrowolnie trafił do obozu koncentracyjnego, aby opowiedzieć, co się tam działo.
Zaprezentowana zostanie także postawa polskiego duchowieństwa, miedzy innymi na przykładzie ks. Stefana Frelichowskiego. Opowiada o nim w audycji Obrazy Wojny Wirginia Węglińska.
Źródło: Radio Gdańsk