„Totalitaryzm. Religia. Władza” - dyskusje w MIIWŚ
8 lipca o godz. 17:00 zapraszamy do MIIWŚ na ostatnie z cyklu spotkań pt. „Totalitaryzm. Religia. Władza”, podczas którego przyjrzymy się skomplikowanym relacjom między systemami totalitarnymi a religią w pierwszej połowie XX wieku. Naszym celem jest otwarta rozmowa o tym, jak komunizm i nazizm nie tylko niszczyły tradycyjne struktury religijne, ale także próbowały zastąpić je własnymi ideologiami. Spotkania nie mają formy wykładów akademickich – to przestrzeń do swobodnej, moderowanej dyskusji, w której głos zabiorą zaproszeni eksperci oraz publiczność.
Podczas czterech spotkań, organizowanych od maja do lipca 2025 roku, zestawimy dwie perspektywy: sowiecką i nazistowską. Każde wydarzenie zgromadzi dwóch specjalistów, którzy przeanalizują szereg tematów związanych z relacją pomiędzy totalitaryzmami a religią: od zwalczania i wykorzystywania, aż po upodabnianie się. Porozmawiamy zarówno o represjach wobec wspólnot wyznaniowych, o ideologicznym podłożu tych działań oraz o głównych architektach polityki religijnej i wobec religii. Spotkania pozwolą nie tylko lepiej zrozumieć mechanizmy przeszłości, ale również zastanowić się nad ich wpływem na współczesne relacje między państwem a religią.
13 maja 2025 o godz. 17:00 – Totalitaryzmy jako systemy religijne
dr Alicja Bartnicka, prof. Mirosław Filipowicz
10 czerwca 2025 o godz. 17:00 – Totalitaryzmy wobec tradycyjnych religii
dr Jerzy Rohoziński, prof. Maciej Mróz
24 czerwca 2025 o godz. 17:00 – Ojcowie religijnych koncepcji systemów totalitarnych
Weronika Kostyrko, prof. Maciej Górny
8 lipca 2025 o godz. 17:00 – Religia jako narzędzie w rękach współczesnych państw
ks. prof. Alfred Wierzbicki, prof. Rafał Chwedoruk
Ks. prof. Alfred Wierzbicki – filozof, etyk, teolog, profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autor licznych publikacji z zakresu etyki, filozofii dialogu i myśli Jana Pawła II. Znany z zaangażowania w sprawy społeczne oraz obrony praw człowieka. W swojej pracy łączy refleksję akademicką z aktywną obecnością w debacie publicznej, podejmując trudne tematy współczesności z perspektywy chrześcijańskiej etyki sumienia.
Dr hab. Rafał Chwedoruk, prof. UW – politolog, historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w historii myśli politycznej, systemach partyjnych oraz analizie sceny politycznej w Polsce i Europie. Komentator życia publicznego, autor licznych publikacji naukowych oraz uczestnik debat publicznych, ceniony za analityczne podejście i umiejętność łączenia perspektywy akademickiej z aktualnym kontekstem społecznym.
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU
Spotkania odbywają się w sali kinowej na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Wstęp wolny! Zapraszamy!