„Taśmy o wojnie” cykl pokazów filmowych dla uczniów szkół ponadpodstawowych

„Taśmy o wojnie” cykl pokazów filmowych dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Program przeglądu umożliwi zapoznanie się z różnymi, często bardzo odmiennymi obrazami II wojny światowej. Wybrane tytuły filmowe pozwolą na zetknięcie się z pełnym spektrum najtragiczniejszego czasu ubiegłego stulecia.

Prezentowane obrazy dadzą możliwość poszerzenia wiedzy na temat wydarzeń i postaci, które dzięki swemu bohaterskiemu charakterowi stały się narodowymi symbolami. Nie zabraknie także obrazów dotyczących zdarzeń obrosłych mitami.

Tło historyczne fabuły filmowej przedstawi edukator MIIWS, natomiast kulisy powstania filmu i dorobek jego twórców omówi filmoznawca dr Piotr Kurpiewski – wykładowca w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, a zarazem nauczyciel historii w gdyńskim Gimnazjum nr 11. Od 2007 r. naukowo zajmuje się historią polskiej kinematografii ze szczególnym uwzględnieniem czasów PRL. Autor kilkunastu tekstów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii filmu, zafascynowany twórczością Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Smarzowskiego. 

W 2017 r. Wydawnictwo UG opublikowało jego pierwszą książkę – Historię na ekranie Polski Ludowej, monografię powojennego polskiego kina historycznego powstałą na bazie obronionej w 2013 r. rozprawy doktorskiej.

PROGRAM PRZEGLĄDU

28.03.2018 godz. 12.00 – Westerplatte reż. Stanisław Różewicz (1967), 91’
Film uznany przez polskich krytyków za jeden z najwybitniejszych rodzimych filmów o wojnie. Reżyser, ochrzczony nawet mianem „piewcy września” dał tu znakomitą próbkę swego stylu. Utwór Różewicza – w opozycji do stylistyki „szkoły polskiej” – jest pozbawiony romantycznej otoczki. Z drobiazgową dokładnością ukazuje siedem dni i nocy walki 
z niemieckim najeźdźcą. 

11.04.2018 godz. 12.00 – Wolne miasto, reż. Stanisław Różewicz (1958), 98’
Kronikarska relacja (wsparta zdjęciami archiwalnymi) z przebiegu bohaterskiej obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w dniu 1 września 1939 r., poprzedzona obrazem narastania niemieckiego terroru wobec polskiej ludności miasta przed wybuchem wojny. Pod względem gatunkowym film jest pierwszym polskim „reinscenizowanym dokumentem wojennym”. 

25.04.2018 godz. 12.00 – …Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie…, reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki (1978), 86’
Jak napisali twórcy, „film ten nie jest dokładną rekonstrukcją zdarzeń historycznych. Obok postaci prawdziwych występują w nim postacie zmyślone. Chcielibyśmy, aby w ich losach odbiły się losy ludzi, którzy żyli, walczyli i umierali w Warszawie we wrześniu 1939 roku”. 

09.05.2018 godz. 12.00 – Orzeł, reż. Leonard Buczkowski (1959), 104’
Reżyser, choć raczej wiernie odtworzył historię okrętu podwodnego „Orła”, to jednak niekiedy pozwolił sobie na zmiany, dynamizujące akcję i upraszczające psychologiczną warstwę filmu. Dzięki tym ingerencjom fabuła obfituje w dramatyczne sceny i sekwencje. 

23.05.2018 godz. 12.00 – Hubal, reż. Bohdan Poręba (1973), 126’
Po klęsce kampanii wrześniowej mjr Henryk Dobrzański nie zdjął munduru i do wiosny 1940 r. dowodził stworzonym przez siebie pierwszym oddziałem partyzanckim. W odwecie za jego działalność Niemcy pacyfikują wsie, terroryzują i mordują ludność cywilną, wobec czego Hubal rezygnuje z pomocy lokalnej społeczności. Nazywany przez Niemców „szalonym majorem” ginie w zasadzce w dniu 30 kwietnia 1940 r. 

Opisy filmów na podstawie internetowej bazy filmu polskiego: www.filmpolski.pl 

Miejsce projekcji: Gdańsk, pl. W. Bartoszewskiego 1, Sala Kinowa, poziom -3. 

Koszt wstępu: jedna projekcja 5 zł, karnet (pięć filmów) 20 zł; opiekunowie wstęp wolny.

Płatność: po dokonanej i potwierdzonej rezerwacji przelew na podstawie faktury proforma (z 10-cio dniowym wyprzedzeniem).

Rezerwacja: ze względu na ograniczoną pojemność sali kinowej decyduje kolejność zgłoszeń.

Kontakt: Kamil Rutecki: tel. 58/323-75-23, e-mail: k.rutecki@muzeum1939.pl