Przejdź do treści

Straty kultury polskiej w czasie II Wojny Światowej

wt., 14/11/2017 - 14:27

15 listopada o godzinie 17:00 zapraszamy na wykład Bartosza Januszewskiego "Straty kultury polskiej w czasie II wojny światowej".

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki i Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, prof. dr hab. Mirosław Golon zapraszają na wykład Bartosza Januszewskiego "Straty kultury polskiej w czasie II wojny światowej".

W przestrzeni publicznej od pewnego czasu obecne jest pytanie: jak wyglądałaby Polska, gdyby nie została tak strasznie poszkodowana przez dwóch najeźdźców pomiędzy 1939 a 1945 rokiem? Można się zastanawiać ilu miałaby obywateli, jak rozwinęłaby się jej gospodarka, jak mocną pozycję w Europie mogłaby osiągnąć. 

Warto się zastanowić się także jak wyglądałaby polska kultura, gdyby nie zniszczenia, grabieże i hekatomba jej twórców spowodowane przez wojnę i zbrodnie obu okupantów. Jakie powstałyby wiersze, których nie napisali poeci, jakie książki polskich autorów mogłyby stać się bestsellerami, jak wspaniałe filmy mogli nakręcić polscy reżyserzy, ilu mielibyśmy wybitnych naukowców, muzyków, malarzy, nauczycieli, historyków, muzealników i przedstawicieli innych dziedzin kultury, którzy nie mieli szansy ujawnić i rozwinąć swoich talentów, przedwcześnie opuszczając ten świat jako ofiary wojny i masowego ludobójstwa? 

Na te pytania nie ma oczywiście odpowiedzi. Można jednak poznać wielkość strat zadanych polskiej kulturze przez najeźdźców, a dzięki ich analizie zrozumieć także potencjał kulturalny II Rzeczypospolitej, któremu odebrano szansę wydania owoców.
Tego właśnie dotyczył będzie wykład Bartosza Januszewskiego, który przedstawi straty polskiej kultury w latach II wojny światowej. 

Bartosz Januszewski – historyk, nauczyciel dyplomowany, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Autor kilku ekspozycji historycznych, m.in. "Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej". Swoje zainteresowania kieruje w stronę problematyki XX-wiecznych zbrodni wojennych i ludobójstwa.

15 listopada 2017 (środa)
godz. 17:00, sala konferencyjna (poziom -2 i -3)
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. W. Bartoszewskiego 1