Spotkanie z cyklu KIERUNEK MUZEUM pt. "Odbiorca jako współtwórca nowoczesnego muzeum

Spotkanie z cyklu KIERUNEK MUZEUM pt. "Odbiorca jako współtwórca nowoczesnego muzeum"

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, w dniu 26 listopada 2018 r. uczestniczy w drugim spotkaniu z cyklu KIERUNEK MUZEUM, organizowanym przez Muzeum Pamięci Sybiru.

Spotkanie odbywa się w gronie muzealników – przedstawicieli kadry dyrektorskiej flagowych polskich muzeów narracyjnych. Tematem, wokół którego krążą rozważania jest „Odbiorca jako współtwórca nowoczesnego muzeum”.

Pozostałymi uczestnikami panelu dyskusyjnego są:

Dr hab. Piotr Majewski, prof. UKSW
Historyk, nauczyciel akademicki, muzealnik, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. W latach 1995-2009 pracował w Zamku Królewskim w Warszawie, m.in. jako Kurator Ośrodka Badań Naukowych (współautor ekspozycji „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie”). W latach 2009-2011 zastępca dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, następnie współtwórca i dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz redaktor naczelny rocznika „Muzealnictwo”.

Sebastian Tyrakowski
Ekonomista, od 2012 roku pracuje w Muzeum Emigracji w Gdyni, pełni funkcję zastępcy dyrektora. Doświadczenie zawodowe zdobywał za granicą, głównie w strukturach samorządowych Wielkiej Brytanii. W latach 2004-2009 był zatrudniony w Urzędzie Miasta Liverpool, gdzie realizował zadania kulturalne, m.in. cykl imprez w związku z otrzymaniem tytułu „Europejska Stolica Kultury 2008”. Projekt ten wypozycjonował miasto z szesnastego na trzecie miejsce wśród najczęściej odwiedzanych w Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w tworzeniu Muzeum Emigracji w Gdyni oraz ekspozycji stałej placówki.

Jacek Salwiński
Historyk, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, od 2004 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora, od 2009 roku zastępcy dyrektora ds. naukowych. Jest autorem idei Muzeum Rozproszonego Nowej Huty. W latach 2007-2013 nadzorował powstawanie nowych wystaw stałych tworzących Trasę Pamięci MHK, w tym wystawy stałej w Fabryce Emalia Oskara Schindlera. Kierował także projektem digitalizacji i udostępnienia ok. 19 000 obiektów muzealnych z zasobów MHK.

Gospodarzem spotkania jest dr hab. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.