Spotkanie promocyjne periodyku „Wojna i Pamięć. Czasopismo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”
5 marca zaprezentowany został pierwszy numer periodyku „Wojna i Pamięć. Czasopismo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”. Celem muzealnego rocznika jest publikowanie wyników badań dotyczących różnych aspektów genezy, przebiegu i konsekwencji II wojny światowej.
Uczestników spotkania przywitała redaktor prowadząca Agata Piedziewicz z Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Promocja czasopisma przyjęła formę rozmowy między zastępcą dyrektora Muzeum i jednocześnie redaktorem naczelnym „Wojny i Pamięci” prof. Grzegorzem Berendtem a prof. Waldemarem Rezmerem, przewodniczącym rady naukowej, działającej przy redakcji rocznika i będącej organem opiniodawczo-doradczym redaktora naczelnego.
Prof. Grzegorz Berendt zwrócił uwagę między innymi na trudności, które są charakterystyczne dla twórców nowych periodyków wydawanych przez muzea:
– Tom jest efektem pracy naszych kolegów – historyków, archiwistów spoza ośrodka gdańskiego, z kraju i z zagranicy, również jest w części efektem pracy naszych pracowników. (…) Nie jest ławo pozyskać autorów do czasopisma raczkującego. Mamy nadzieję, że będzie ono rosło w siłę, dojrzewało, zyskiwało uznanie swoją prężnością i bardzo się cieszymy, że udało się zgromadzić autorów do pierwszego numeru.
O podobnych trudnościach mówił również prof. Waldemar Rezmer, który jednoznacznie odpowiedział na pytanie prof. Grzegorza Berendta o to, czy wśród wielu periodyków historyczno-muzealnych jest jeszcze miejsce na kolejny tytuł:
– Wyrażam podziw dla odwagi pracowników Muzeum, którzy podjęli – nie zawaham się tego powiedzieć – bardzo odważną i ryzykowną decyzję. Tworzenie od zera czasopisma naukowego to jest przedsięwzięcie wprost karkołomne. (…) Inicjatywa jest wspaniała, ale wymagająca pracy.
W następnych numerach periodyku można spodziewać się nie tylko artykułów poświęconych wydarzeniom II wojny światowej – zaznaczył prof. Grzegorz Berendt:
– Pierwszy numer pisma jest o tyle nie do końca nas satysfakcjonujący, że jeszcze nie uzyskaliśmy tutaj tekstów stricte muzealnych, co było planowane, ale mamy już deklaracje naszych pracowników, że takie teksty dotyczące zbiorów, sposobów eksponowania zostaną opublikowane w drugim numerze. Takie pismo warto tworzyć, bo jest to dodatkowa swoista platforma i forum do prezentowania cennych efektów pracy absolwentów wydziałów humanistycznych w naszym kraju, pracowników naszej i innych instytucji kultury.
Jak podkreślił zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, każdy numer czasopisma ma mieć temat wiodący. Artykuły otwierające w pierwszym numerze dotyczą zbrodni katyńskiej. Drugi numer będzie odwoływać się do wydarzeń roku 1940:
– Chcemy mówić o tych kampaniach, które uderzyły i zapoczątkowały dramatyczne doświadczenie okupacji niemieckiej i sowieckiej inne narody w 1940 roku, bo nas to uderzyło kilka miesięcy wcześniej. Dla numerów trzeciego i czwartego znajdziemy kolejne ważne motywy, bo przez te kolejne lata każdy rok przynosił coś ważnego.
Kolejne numery „Wojny i Pamięci” mają być jeszcze dostępniejsze – tak, aby trafiły do wszystkich zainteresowanych osób. W planie jest udostępnianie tekstów w Internecie, a także tłumaczenie ich na język angielski – zapowiedział prof. Grzegorz Berendt:
– To wszystko zgodnie z naszą misją udostępniania wiedzy historycznej, wiedzy o II wojny światowej. To będzie to ziarno rozsiewane, w tym wypadku może nie będzie padać na skałę czy na piasek, ale na przykład w Australii, Nowej Zelandii czy u rodaków w Stanach Zjednoczonych, poprzez to udostępnienie pomoże im zwiększać swoją wiedzę na temat przeszłości, losów swoich rodziców, dziadków, pradziadków.
„Wojna i Pamięć” formalnie będzie rocznikiem, ale jak zaznaczył prof. Waldemar Rezmer, jeśli byłyby interesujące i ważne naukowo teksty, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rocznik dzielić na części lub tomy wydawane w tym samym roku. Czy wyjdzie jeden wolumen czy dwa, będzie to zależeć między innymi od tego, czy znajdzie się wystarczający zasób materiałów.
Przewodniczący rady naukowej działającej przy czasopiśmie zwrócił również uwagę na to, że tekstu publikowane w periodyku, nie będą koncentrować się wyłącznie na wydarzeniach zaistniałych w okresie II wojny światowej:
– Wojna miała swoją genezę i miała swoje konsekwencje. Nie możemy założyć, że zamkniemy tematykę tekstów w czasopiśmie w obrębie dat rozpoczęcia i zakończenia II wojny światowej. Jeśli wpłyną propozycje i jeśli będą teksty, to redakcja wedle własnego rozeznania będzie mogła ten zakres poszerzyć.
Periodyk „Wojna i Pamięć. Czasopismo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” został założony w 2018 r. Celem muzealnego rocznika jest publikowanie wyników badań dotyczących różnych aspektów genezy, przebiegu i konsekwencji II wojny światowej. Jego łamy są również otwarte na teksty poświęcone naukowej refleksji nad pamięcią o tym z największych konfliktów w dziejach oraz prace dotykające problematyki istoty funkcjonowania systemów totalitarnych. „Wojna i Pamięć” jako czasopismo wydawane przez instytucję muzealną jest również otwarte na naukowe publikacje z zakresu gromadzenia i ochrony: zabytków, zbiorów i materiałów dokumentacyjnych związanych z historią II wojny światowej, w tym zwłaszcza z wrześniem 1939 r. Ważnym elementem treści periodyku mają być także artykuły źródłowe i naukowo opracowane relacje świadków.
Przy redakcji czasopisma „Wojna i Pamięć” działa rada naukowa, będąca organem opiniodawczo-doradczym redaktora naczelnego. W jej skład wchodzą: prof. dr hab. Waldemar Rezmer (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski (Uniwersytet Gdański), prof. dr hab. Albert Kotowski (Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), dr Wojciech Kozłowski (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego w Warszawie), prof. dr hab. Natalja Lebiediewa (Rosyjska Akademia Nauk w Moskwie), dr Witold Medykowski (Yad Vashem w Jerozolimie), dr Violetta Rezler-Wasielewska (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu), dr Igor Shschupak (Muzeum Pamięci o Narodzie Żydowskim i Holocauście na Ukrainie w Dnieprze), prof. dr hab. Mariusz Wołos (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), prof. dr hab. Stanisław Żerko (Instytut Zachodni w Poznaniu).
Czasopismo „Wojna i Pamięć" dostępne jest w sklepie muzealnym na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.