Spotkanie poświęcone książce Walka o panowanie w głębinach. Historia powstania U-Boota typu XXI

Spotkanie poświęcone książce "Walka o panowanie w głębinach. Historia powstania U-Boota typu XXI"

25 października br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się spotkanie poświęcone książce Walka o panowanie w głębinach. Historia powstania U-Boota typu XXI autorstwa dr. Marcina Westphala, kierownika Działu Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Monografia Walka o panowanie w głębinach. Historia powstania U-Boota typu XXI przybliża czytelnikom historię związaną z przemysłem wojennym, produkcją niemieckich okrętów podwodnych w Gdyni i Gdańsku, dziejami morskimi III Rzeszy, ale również z dziejami morskimi Rzeczypospolitej Polskiej okresu wojny.

Spotkanie z autorem poprowadził dr Tomasz Rabant, pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który zapytał autora o źródła zainteresowania tematyką poruszaną w książce:

Zainteresowania pojawiły się już wiele lat temu, jeszcze w czasach, gdy pracowałem w Archiwum Państwowym w Gdańsku. Wówczas trafiłem na szczątkowe informacje o tych okrętach podwodnych. Zacząłem temat zgłębiać, trwało to długo, a informacji pojawiało się coraz więcej. Jest to także tematyka związana z Gdańskiem i Gdynią, okresem II wojny światowej w tych miastach i z produkcją okrętową – mówił dr Marcin Westphal.

Książka Walka o panowanie w głębinach. Historia powstania U-Boota typu XXI to jedyna w swoim rodzaju publikacja na polskim rynku wydawniczym: Starałem się, aby monografia była maksymalnie pełna, szczegółowa i dokładna, może dla niektórych jest zbyt szczegółowa, bo zawiera wiele kwestii technicznych, ukazuje wiele drobiazgów i szczegółów – podkreślił dr Marcin Westphal.

Jednak autor skupia się nie tylko na sprawach związanych z samym okrętem, jego konstrukcją, ale porusza też kwestie związane z  jego procesem produkcyjnym. W publikacji autor silnie eksponuje też  „gdański kontekst” powstawania U-Bootów typu XXI:

Kiedy Niemcy zauważyli, że przewaga aliantów jest na tyle poważna i druzgocąca, że trzeba koniecznie coś z tym zrobić, prace nad U-bootami XXI już trwały. Faza projektowa zakończyła się w lecie 1943 roku i już wtedy zamówiono pierwsze elementy i ruszyła produkcja tych okrętów podwodnych.  Pierwszy U-3501 został zwodowany w Gdańsku,  w stoczni Schichau Werft, 19 kwietnia 1944 roku w przeddzień urodzin Adolfa Hitlera, jako „prezent”. Co ciekawe, miała miejsce duża rywalizacja pomiędzy stoczniami, bo wszystkie główne stocznie produkujące ten typ U-boota, czyli stocznia w Hamburgu i Bremie oraz wspomniana stocznia w Gdańsku rywalizowały, która pierwsza zbuduje ten nowy typ U-boota, ukończy i zwoduje jako prezent dla wodza. Wygrali stoczniowcy z Gdańska. Chcieli się popisać, ale zbudowali okręt, który nie pływał, gdyż był źle zespawany, źle wykończony i w momencie, kiedy został spuszczony na wodę zaczął tonąć – mówił dr Marcin Westphal.

Książka jest dostępna w sprzedaży w Sklepie Muzealnym oraz w dystrybucji on-line.