Spotkanie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków w MIIWŚ

Spotkanie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków w MIIWŚ

Dzisiaj w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczęło się spotkanie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków. 

 

Wydarzenie otworzył i jego pierwszą część prowadził dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego – dr h.c. multi., prof. hon. Jan Malicki.

 

Następnie do zebranych zwrócił się gospodarz obiektu, dyrektor MIIWŚ – dr hab. Grzegorz Berendt:

Interesują nas tematy związane z przestrzenią poza Polską, w tym od trzech lat intensywnie staramy się tworzyć i rozwijać współpracę w ramach innych komisji historycznych. I chcę tu podkreślić z kolei, że staraniem Muzeum Pamięci Sybiru, naszej placówki, we współpracy z partnerami z Kazachstanu i z Uzbekistanu, powołaliśmy do życia polsko-historyczne, odrębne komisje dotyczące badania obecności obywateli Uzbekistanu na terenach ziem polskich, i z kolei Polaków i obywateli polskich na terenie Uzbekistanu i Kazachstanu. Te dobre relacje i dobra współpraca powodują, że bardzo ważny materiał wędruje z Polski do Azji Centralnej, a z kolei z Azji Centralnej do naszego kraju. Traktuję państwa pracę – jak też wspomnianej komisji polsko-ukraińskiej – jako wypełnianie tej mozaiki tematów, którymi mamy obowiązek się zajmować. Skoro jesteśmy beneficjentami dobrej współpracy z partnerami azjatyckimi, to uznałem, że jest istotne, abyśmy w granicach naszych możliwości udzielili wsparcia również państwu w wykonywaniu Waszej ważnej misji, dlatego witam i życzę owocnych obrad.

 

 

Głos zabrał także zastępca prezesa IPN – dr hab. Karol Polejowski:

O kontaktach polsko-gruzińskich zostało tu już sporo powiedziane – profesor Malicki scharakteryzował te kontakty – ale warto tutaj zaznaczyć, że to, co działo się w przeszłości, te bliskie relacje między Polakami a Gruzinami datujące się jeszcze na wiek XIX, obecność Polaków w Gruzji jest przecież dobrze poświadczona, później w okresie walki o niepodległość Polski i Gruzji pod koniec I wojny światowej i tuż po jej zakończeniu były kontynuowane w okresie II Rzeczpospolitej, a potem II wojny światowej. My dzisiaj badamy te dzieje, ale przecież badamy je dlatego, aby budować na przyszłość również dobre relacje między Polską a Gruzją. W Instytucie Pamięci Narodowej uznajemy, że pamięć jest najważniejsza, ale pamięć powinna służyć dobrej przyszłości, również w relacjach polsko-gruzińskich.

 

Podczas spotkania dr hab. Karol Polejowski w imieniu prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego uhonorował złotym medalem „Reipublicae Memoriae Meritum” przewodniczącego Komisji Historyków Polsko-Gruzińskich – dr. Davida Kolbaię.

 

 

 

Do uczestników spotkania zwróciła się również ambasador Gruzji w RP – JE Diana Zhgenti:

Wiele jest wyraźnych przykładów historycznych przyjaźni polsko-gruzińskiej, a dzisiejszy dzień stał się już częścią najnowszej historii. Nasze narody często musiały walczyć o suwerenność swojego kraju, ale nigdy nie zrezygnowały z idei wolności i niepodległości. W tym duchu chciałabym zakończyć przemówienie i przekazać członkom komisji listy z podziękowaniami w imieniu moim jako ambasador Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Pani Ambasador wręczyła członkom Komisji Historyków Polsko-Gruzińskich listy uznania w podziękowaniu za ich pracę i dbanie o dobre relacje polsko-gruzińskie.

W programie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków:
- zostanie zaprezentowane sprawozdanie z prac Komisji w latach 2017–2023,
- odbędzie się dyskusja na temat relacji polsko-gruzińskich,
- zostanie zaprezentowany IV tom Prac Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków dotyczący wzajemnych relacji w latach 1917–1921. Wydarzenie to będzie w sposób szczególny dedykowane pamięci dwóch oficerów Marynarki Wojennej z Gruzji, którzy służyli w Wojsku Polskim, Wiktorowi Łomidze i Jerzemu Tumaniszwili.


Polsko-Gruzińska Komisja Historyków została powołana w 2017 r. pod patronatem prezydentów obu krajów w celu prowadzenia wspólnych badań nad wzajemnymi relacjami w latach 1917–1921. Komisja składa się z badaczy pochodzących z różnych ośrodków naukowych w Polsce i Gruzji. Jej przewodniczącym jest dr Dawid Kolbaia (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego). 

 

Wyniki prac prowadzonych w ramach Komisji są publikowane w języku angielskim w cyklicznie wydawanych tomach prac zbiorowych. Od początku istnienia Komisji opublikowano pięć publikacji książkowych oraz przygotowano dwie wystawy. Członkowie Komisji brali również udział w udział w pracach nad wystawą „Szlaki Nadziei”, która była prezentowana 3 października 2022 r. na Uniwersytecie Państwowym im. I. Dżawachiszwili w Tbilisi.

 

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej, Studium Europy Wschodniej, Muzeum II Wojny Światowej.
Patronat honorowy: Ambasada Gruzji w Warszawie oraz Ambasada RP w Tbilisi.