Muzeum II Wojny Światowej

Spotkanie filmowe dla młodzieży w ramach cyklu „Taśmy o wojnie”

W środę 25 listopada br. w kinie Kameralnym w Gdańsku, odbyło się kolejne spotkanie filmowe z cyklu „Taśmy o wojnie” organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej. Zaprezentowany został film „Operacja Himmler” w reż. Zbigniewa Chmielewskiego, opowiadający o niemieckiej prowokacji, która miała stać się pretekstem do napaści na Polskę. Fabularyzowany dokument bardzo wiernie odtwarza przygotowanie tej akcji oraz jej przebieg. Przed projekcją dr Tomasz Chinciński przedstawił problematykę historyczną filmu, natomiast p. Jolanta Szatkowska, filmoznawca, opowiedziała o kulisach powstania „Operacji Himmler” oraz zwróciła uwagę na język filmowej opowieści.

Cykl spotkań i pokazów filmowych skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Program cyklu realizowanego od września 2009 r. do czerwca 2010 r. miał na celu zapoznanie młodzieży z przebiegiem polskiej wojny obronnej we wrześniu 1939 r.

Poniżej relacja fotograficzna ze spotkania 25 listopada br.