Spotkanie autorskie z Piotrem Gursztynem

31 lipca zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na wydarzenie z cyklu SPOTKANIA Z HISTORIĄ - spotkanie z Piotrem Gursztynem, autorem książki o Rzezi Woli 1944, z okazji wydania niemieckiego tłumaczenia pracy Der vergessene Völkermord. Das Massaker von Wola In Warschau 1944, Berlin-Brandenburg 2019 (tłumaczenie na język niemiecki: Bernard Wiaderny).

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest współwydawcą książki.

Prezentowana niemieckiemu czytelnikowi książka polskiego autora, opowiada o jednej z najstraszniejszych zbrodni dokonanej przez katów Hitlera w czasie II wojny światowej. P. Gursztyn w przejmujący sposób opisuje bezlitosną rzeź polskiej ludności cywilnej dokonaną przez Niemców i wspomagające ich kolaboracyjne oddziały innych narodowości. Okrucieństwo tej akcji eksterminacyjnej może wręcz paraliżować współczesnego odbiorcę. Przerażenie budzi jej bestialstwo: zbiorowe egzekucje, zakopywanie ludzi żywcem, mordy na dzieciach, roztrzaskiwanie głów niemowlakom, wrzucanie dzieci do płonących budynków, palenie ludzi żywcem na ulicach, dokonywanie gwałtów na kobietach i dziewczynkach, zabijanie uderzeniami kolb, mordowanie pacjentów szpitali. Ta lista potwornego cierpienia polskiej ludności Woli zdaje się nie mieć końca. Przerażająca jest także skala tej zbrodni: ok. 59 tys. niewinnych ofiar w ciągu zaledwie kilku dni rozpętanego przez Niemców antypolskiego piekła.

Książka P. Gursztyna pt. Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona, została po raz pierwszy opublikowana w 2014 r. przez Wydawnictwo Demart. Pomimo niewątpliwie bardzo trudnego dla odbiorcy poruszonego w niej tematu, na polskim rynku wydawniczym cieszyła się ona sporą popularnością. Niniejsze wydanie przygotowane przy współudziale Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przeznaczone specjalnie na rynek niemiecki ma podobną ambicję: zainteresować tym tematem jak największą liczbę osób pragnących dowiedzieć się czegoś ważnego o przeszłości, po to aby lepiej rozumieć współczesność.

Jak zwraca na to uwagę autor Rzezi Woli w przedmowie skierowanej do czytelnika niemieckiego: Temat jest trudny i bardzo bolesny, ale właśnie dlatego lepiej rozmawiać niż dalej milczeć.

Piotr Gursztyn (ur. 1970 r.), historyk, dziennikarz i publicysta, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik kilku redakcji prasowych oraz stacji telewizyjnych i radiowych (Radio Plus, Telewizja Puls, Telewizja Polsat, „Rzeczpospolita”, Uważam Rze”, „Do Rzeczy”, Polskie Radio RDC), obecnie związany z TVP. W 2014 r. opublikował Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona, za którą otrzymał wyróżnienie w konkursie Varsaviana 2014-2015. W 2018 r. wydał kolejną dobrze przyjętą książkę Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?. W 2017 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Piotra Gursztyna Srebrnym Krzyżem Zasługi za upamiętnianie prawdy o najnowszej historii Polski.

Początek spotkania o godz. 17.30
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Kino Muzeum (poziom -3)
Pl. W. Bartoszewskiego 1