Spotkania z Historią: wykład „Razem i osobno. Polityka władz Mandżukuo wobec uchodżców z Europy Wschodniej.”
14/12/2023
Godzina wydarzenia
14:00

Spotkania z Historią: wykład „Razem i osobno. Polityka władz Mandżukuo wobec uchodżców z Europy Wschodniej.”

14 grudnia 2023 roku o godz. 14:00 zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu "Spotkania z historią". Tym razem gościem wydarzenia będzie dr Ivan Peshkov, który wygłosi wykład pt. "Razem i osobno. Polityka władz Mandżukuo wobec uchodżców z Europy Wschodniej".

W latach 20. Chiny odegrały ważną rolę w przyjmowaniu i legalizacji potężnej fali uchodźców z Europy Wschodniej. Została ona wywołana poprzez okrutną wojną domową na ruinach Imperium Rosyjskiego, katastrofę epidemiologiczna oraz rozpad życia gospodarczego. Nie było to jednak miejsce bezpieczne oraz spokojne. Chińska Republika sama pogrążyła się w otchłań wojny domowej oraz stała się ofiarą interwencji Cesarstwa Japońskiego. Na okupowanych terenach Chin Północno-wschodnich Japończycy ogłaszają powstanie nowego państwa (Mandżukuo), co radykalnie zmienia sytuację uchodźców.


Celem wykładu będzie przedstawienie polityki władz Mandżukuo wobec uchodźców z Europy Wschodniej (Polaków, Ukraińców, Rosjan i Żydów) w perspektywie tworzenia lojalnych mniejszości oraz walki z komunizmem. Szczególna uwaga zostanie poświęcona adaptacji uchodźców do nowej polityki kulturowej oraz  próbom przetrwania w ramach Japońskiej misji kolonialnej.


Ivan Peshkov, PhD. Specjalizuje się w zagadnieniachhistorii pogranicza rosyjsko-chińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem wspólnot transgranicznych, biopolityki przygranicznej oraz trajektorii pamięci w Azji Północnej. Jest kierownikiem Centrum Badań Środkowoazjatyckich UAM.Głównym tematem zainteresowań jest zastosowanie nowych podejść badań granicznych do trzech mocno obciążonych symbolicznie przygranicznych regionów Rosji, Mongolii i Chin.  Badania dotyczą przede wszystkim reprezentacji zbiorowych społeczności przygranicznych, ich skomplikowanych związków z oficjalnymi wersjami dziejów terenów przygranicznych, stosunku pamięci zbiorowej społeczności transgranicznych do historiografii regionu oraz  jej przemian pod wpływem zmiany reżymu granicznego.