„SPOTKANIA Z HISTORIĄ”. WYKŁAD PROF. FEDERICO CIAVATTONE

Zapraszamy do wysłuchania wykładu prof. Federico Ciavattone, dyrektora Centro Studi di Storia del Paracadutismo Militare Italiano (Centrum Studiów nad Historią Włoskiego Spadochroniarstwa Wojskowego). Wykład wygłoszony został w ramach cyklu „Spotkania z Historią” w sierpniu 2023 r.

 

„July 1944: the battles for the liberation of Ancona. The Italian Liberation Corps and the II Polish Corps in the battles of Filottrano, Rustico and Polverigi” („Lipiec 1944: bitwa o wyzwolenie Ankony. Włoski Korpus Wyzwolenia i 2. Korpus Polski w walkach Filottrano, Rustico i Polverigi”).

 

Tematyka wykładu obejmuje stosunkowo mało znane bitwy 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa toczone w czasie tzw. kampanii włoskiej w latach 1944-1945 ramię w ramię z siłami włoskimi, które po kapitulacji Włoch w 1943 r. przeszły na stronę aliantów. We wspomnianych bitwach żołnierze gen. Andersa oraz Włosi z Korpusu Wyzwolenia Włoch starli się z siłami niemieckimi, które wycofywały się na linię Gotów i, podobnie jak w Cassino, stawiały zaciekły opór. Natomiast alianci musieli zdobyć ważne porty u wybrzeża Włoch, aby uzyskać dojście do morza w celu zwiększenia dostaw dla walczących żołnierzy alianckich. Ankona była jednym z ważnych strategicznie punktów logistycznych. Walki o Filottrano, Rustico i Polverigi miały odblokować aliantom drogę do Ankony.