Promocja książki Sylwii Bykowskiej

"Spotkania z historią" - promocja książki Sylwii Bykowskiej

Podczas kolejnej odsłony wykładów otwartych „Spotkania z historią" odbyła się promocja książki dr Sylwii Bykowskiej pt. „Rehabilitacja i weryfikacja narodowościowa polskiej ludności w województwie gdańskim po II wojnie światowej". Publikacja została wydana przez Instytut Kaszubski w Gdańsku.

Wstęp wygłosił prof. Bogdan Chrzanowski, który przedstawił zarys sytuacji politycznej i społecznej mieszkańców Pomorza w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu.

Dr Sylwia Bykowska podczas wykładu przedstawiła zagadnienia, jakimi zajmuje się w swojej rozprawie. Wyjaśniła specyfikę procesów rehabilitacji oraz weryfikacji narodowościowej na terenie województwa gdańskiego w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej na tle ówczesnych przemian politycznych i społecznych. Zwróciła uwagę na ukazanie historycznych uwarunkowań poruszonych zjawisk. Rehabilitacja dotyczyła osób, które w czasie okupacji niemieckiej otrzymały wpis na Niemiecką Listę Narodową, natomiast weryfikacją narodowościową objęto mieszkańców Ziem Odzyskanych posiadających obywatelstwo niemieckie. Zostały również zaprezentowane archiwalne materiały zdjęciowe oraz arytkuły z powojennej prasy ilustrujące procesy weryfikacji i rehabilitacji na Pomorzu po zakończeniu II wojny światowej.

Sylwia Bykowska - doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania badawcze autorki koncentrują się wokół przemian społeczno-politycznych, a także kwestii narodowościowych w Polsce i na Pomorzu w XX w. Publikowała m. in. na łamach „Rocznika Gdańskiego”, „Studiów Gdańskich”, „Czasopisma Prawno-Historycznego”, „Pomeranii”, „Kultury i Edukacji” oraz „Biuletynu IPN”. Obecnie pracuje jako adiunkt w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.