„Spotkania z historią”: promocja książki Piotra M. Majewskiego "Brzydkie słowo na "k"

W środę 16 października zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Spotkania z historią”. Tym razem będzie ona poświęcona promocji książki Piotra M. Majewskiego pt. "Brzydkie słowo na "k".

KIEDY: 16.10.2024 r. o godz. 17:00

GDZIE: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, poziom -2

Opis książki

Dlaczego jednostki i społeczeństwa kolaborują? Czym kolaboracja różni się od zdrady? Co powoduje, że niektóre przypadki kolaboracji są rozgrzeszane, a inne potępiane przez otoczenie? Jak upowszechnienie się nacjonalizmu i państw narodowych wpłynęło na postrzeganie tego zjawiska?

Po sukcesie książek o Protektoracie Czech i Moraw, Piotr M. Majewski tym razem przygląda się zjawisku kolaboracji. Omawiając jego specyficzne cechy, formy i uwarunkowania, autor pokazuje jak kontekst historyczny wpływa na ocenę konkretnych przypadków współpracy z wrogiem. Swoje dociekania ilustruje przykładami z historii Polski i Europy.
źródło: Materiał od wydawcy.

Piotr Maciej Majewski (ur. 16 marca 1972 w Warszawie) – polski historyk dziejów najnowszych, zajmujący się między innymi historią Czech i Czechosłowacji oraz stosunkami czesko-niemieckimi w XIX i XX wieku. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2009–2017 zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w latach 2008–2011 doradca premiera Donalda Tuska.

źródło: Wikipedia