Prof. J. Kochanowski oraz dr hab. Piotr Majewski, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Fot. D. Jagodziński

Spotkania z historią. Promocja książki „O jaką wojnę walczyliśmy? Teksty z lat 1984-2013.” Jerzego Kochanowskiego

11 grudnia 2013 r. odbył się kolejny z cyklu wykładów otwartych „Spotkania z historią” organizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej, podczas którego była promocja książki Jerzego Kochanowskiego „O jaką wojnę walczyliśmy? Teksty z lat 1984-2013”.

Autor podczas prelekcji opowiedział o kryteriach wyboru artykułów do publikacji, które w większym lub mniejszym stopniu skupiają się wokół II wojny światowej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jej skutki oraz pamięć o wydarzeniach wśród różnych odbiorców. Profesor Kochanowski zwrócił uwagę, na różnorodność czynników społecznych, politycznych i gospodarczych, które wpływały i nadal wpływają na postrzeganie oraz ocenę wydarzeń, jakie rozegrały się w Polsce w czasie wojny. Pytanie postawione w tytule książki zachęciło uczestników spotkania do wspólnej dyskusji.

Jerzy Kochanowski – profesor w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2000-2005 pracował w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie, 2011-2012 stypendysta Imre-Kertész-Kolleg w Jenie. Redaktor naczelny „Przeglądu Historycznego”. Autor, współautor i redaktor m.in. W polskiej niewoli. Niemieccy jeńcy wojenni w Polsce 1945-1950Zanim powstała NRD. Polska wobec radzieckiej strefy okupacyjnej Niemiec 1945-1949Polska-Niemcy. Wojna i pamięć.