Spotkania z historią. Promocja książki "Druga wojna światowa w pamięci..."

13 kwietnia w ramach cyklu wykładów otwartych „Spotkania z historią” Muzeum zorganizowało promocję książki „Druga wojna światowa w pamięci kulturowej w Polsce i w Niemczech. 70 lat później (1945-2015)” pod redakcją Jerzego Kałążnego, Amelii Korzeniewskiej, Bartosza Korzeniewskiego.

W spotkaniu udział wzięli Autorzy: Amelia Korzeniewska i Bartosz Korzeniewski, a dyskusję poprowadził Piotr M. Majewski – zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

Dr Bartosz Korzeniowski opowiedział o badaniach i założeniach, jakie towarzyszyły zbieraniu i opracowywaniu materiałów do książki. Zaprezentował również najważniejesze muzea w Polsce i ich działalność, które zajmują się tematyką II wojny światowej. Dr Amelia Korzeniowska przedstawiła jak II wojna światowa jest prezentowana w polskim filmie fabularnym po 1989 .

Na koniec spotkania odbyła się dyskusja.

Publikacja została wydana nakładem Muzeum II Wojny Światowej.

Projekt wydawniczy poznańskich naukowców to interesująca i pożyteczna próba przeglądu aktualnej i ważnej problematyki wizerunku II wojny światowej w pamięci zbiorowej  kształtowanej przez teksty kultury w Polsce i w Niemczech. W realizacji projektu uczestniczyli także niemieccy badacze pamięci kulturowej, co umożliwiło zaprezentowanie punktów widzenia dwóch zaangażowanych w wydarzenia społeczeństw.
Zamieszczone w tomie artykuły odwołują się do starannie dobranych, bogatych źródeł. Oczywiście, nie mogą bazować na wszystkich dostępnych materiałach, jest ich bowiem zbyt wiele, lecz trafnie dobrane przykładowe dzieła literackie i filmowe oraz ekspozycje muzealne pozwalają na wnikliwą analizę kształtujących się od 25 lat postaw wobec przeszłości, kreślenie ich typologii i przemian.

dr hab. Stefan Bednarek

Książka lokuje się w nurcie badań eksplorujących w perspektywie porównawczej zjawiska występujące we współczesnej kulturze polskiej i niemieckiej. Autorzy podjęli ważny temat wzbogacając tym samym refleksję nad polsko – niemieckimi relacjami w zakresie pamięci zbiorowej, napisali tom zwarty i syntetyczny, niosący wiele szczegółowych informacji, ale też mający ambicję syntezy wybranych aspektów polskiej i niemieckiej pamięci kulturowej ostatnich dekad. Jest to praca pożyteczna i stymulująca – skłania do dyskusji, stanowi źródło inspiracji i nowych pytań badawczych.

dr hab. Piotr Tadeusz Kwiatkowski