Sparingi debatanckie „Historia w Trasie. Oksfordzkie pomorskie”

Sparingi debatanckie „Historia w Trasie. Oksfordzkie pomorskie”

W progi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już w poniedziałek, 9 października 2023 o godz. 9:00, zawita ponad 30 debatantów z całej Polski w ramach projektu „Historia w Trasie. Oksfordzkie pomorskie”. Gospodarzem spotkania jest Młodzieżowa Rada Muzeum, która zadba o organizację wydarzenia i animację czasu wolnego debatantów.

 

Seria 4 sparingów debatanckich odbędzie się w poniedziałek w godzinach 9:45-13:45, a o godzinie 15:15 młodzież wyruszy z Muzeum na Westerplatte w celu poznania historii bohaterskiej obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej w dniach 1-7 września 1939.


Historia w Trasie to 5 dniowa edukacyjno-integracyjna wyprawa autokarowa po 5 miejscowościach i instytucjach partnerskich, podczas której uczestnicy z 8 szkół z całej Polski debatują nad lokalnymi i regionalnymi tematami ważnymi z punktu widzenia zainteresowań instytucji partnerskich. Projekt umożliwia uczestnikom rozwijanie umiejętności debatowania w formacie oksfordzkim, który kładzie bardzo duży nacisk na kulturę wypowiedzi, zdolność analitycznego myślenia, poprawnego uzasadnienia swojego stanowiska, analizowanie argumentów kontrdebatantów.  Z tego względu pierwszym punktem programu i największym partnerem projektu jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którego Młodzieżowa Rada corocznie organizuje Turniej Debat Oksfordzkich „Porozmawiajmy o II wojnie światowej”.

 

Zwiedzanie instytucji kulturalnych, takich jak muzea, biblioteki i ośrodki kultury, pozwoli uczestnikom poszerzyć swoją wiedzę na temat historii, sztuki i innych dziedzin kultury. Młodzież będzie miała okazję zapoznać się z zabytkami i zasobami kulturowymi instytucji partnerskich. Projekt ma na celu promowanie dziedzictwa kulturowego regionu Pomorza, Powiśla i Żuław oraz inspirowanie uczestników do aktywnego udziału w życiu kulturalnym swojego regionu, a co za tym idzie do zwiększenia zaangażowania społecznego.


Uczestnicy oprócz debatowania nad tematami historycznymi, dotyczącymi m.in. okresu II wojny światowej, wojen polsko-szwedzkich, XX-lecia międzywojennego, każdego dnia wezmą udział w szkoleniu z zakresu debatowania w stylu oksfordzkim, bądź z zakresu szeroko pojętych wystąpień publicznych. 

 

Harmonogram:


1. Poniedziałek 09.10 – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Teza: “Polska była państwem zwycięskim w II wojnie światowej”

2. Wtorek 10.10 – Ośrodek Kultury Sztuki i Biblioteka Publiczna gminy Pruszcz Gdański
Teza: “W budowaniu tożsamości społeczności zamieszkujących Ziemie Odzyskane rząd RP powinien opiera się na dorobku kulturowym przesiedleńców niż na dziedzictwie ich dawnych mieszkańców.”
3. Środa 11.10 – Biblioteka Publiczna w Gniewie
Teza: “Polacy wygrali "Bitwę pod Gniewem" w 1626 roku”
4. Czwartek 12.10 – Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
Teza: “Zmiany terytorialne po zakończeniu II wojny światowej przyniosły państwu polskiemu więcej szkód niż korzyści”)
Piątek 13.10 – Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie
Teza: “Otwarcie Polskiego Gimnazjum w międzywojennym Kwidzynie istotnie wpłynęło na tamtejsze kultywowanie propolskich postaw”