Spacer muzealny poświęcony pamięci bohaterskich obrońców Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku

5 października w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się spacer muzealny poświęcony pamięci bohaterskich obrońców Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Dokładnie 83 lata temu Niemcy realizując wyrok sądu polowego rozstrzelali 38 pojmanych polskich pocztowców.

Podczas spaceru opowiedzieliśmy o sytuacji geopolitycznej po I wojnie światowej, która doprowadziła do powstania kompromisowego (zdaniem Ligi Narodów) rozwiązania w postaci odrębnego bytu administracyjnego - Wolnego Miasta Gdańska. Przedstawiliśmy katalog praw II Rzeczpospolitej na tym terenie oraz codzienną praktykę ich funkcjonowania. Opisaliśmy warunki życia i pracy polskich obywateli, w tym urzędników pocztowych i kolejowych wśród niemieckiego żywiołu.

Prześledziliśmy przygotowania pocztowców do stawienia oporu wobec gdańskiej (jak wówczas zakładano) prowokacji zbrojnej oraz przebieg bohaterskiej obrony budynku Poczty Polskiej. Przybliżyliśmy fakt niemieckiej zbrodni sądowej polegającej na skazaniu Polaków na karę śmierci wbrew zapisom konwencji haskich (obrona eksterytorialnego budynku instytucji państwowej) oraz na podstawie nieobowiązujących w dniu 1 września 1939 r. na terenie WMG przepisów prawnych III Rzeszy.

W sali edukacyjnej zaprezentowaliśmy nasze eksponaty muzealne w postaci elementów umundurowania urzędnika przedsiębiorstwa państwowego „Polska Poczta, Telegraf i Telefon” z okresu II RP: kurtkę i czapkę mundurową oraz odznakę identyfikacyjną pocztowych związków zawodowych: Związku Niższych Pracowników Poczt, Telegrafów i Telefonów RP.