SPACER MUZEALNY 29 STYCZNIA BR. z okazji Dnia Kryptologii. ZAPISY

SPACER MUZEALNY 29 STYCZNIA BR. z okazji Dnia Kryptologii. Zapisy zakończone!

W 2007 roku Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu ustanowił Dzień Kryptologii. W ten sposób, w nawiązaniu do 75. rocznicy złamania przez polskich specjalistów kodu Enigmy (niemieckiej maszyny szyfrującej), oddano hołd wszystkim polskim kryptologom.

 

Stąd w styczniu br. zapraszamy na bezpłatne spacery, podczas których uczestnicy zapoznają się m.in. z eksponowaną na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku niemiecką maszyną kodującą. Złamanie jej szyfru było istotnym wkładem polskim w zwycięstwo aliantów nad III Rzeszą Niemiecką.

 

Podczas spotkania edukator muzealny przedstawi dzieje polskiej kryptologii, która przyczyniła się do ocalenia odradzającego się państwa podczas wojny z bolszewikami. Prowadzący omówi działania poznańskich matematyków – pracowników Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego WP, które doprowadziły do złamania szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Podczas spaceru na wystawie edukator wymieni także istotne operacje wojenne, w czasie trwania których znajomość treści niemieckich meldunków generowanych przez Enigmę była kluczowa dla powodzenia alianckich działań.

 

Propozycję zwiedzania, które zaplanowano na 29 stycznia br. (sobota) kierujemy do osób powyżej 13. roku życia (osoby niepełnoletnie z opiekunem).

 

Spacery rozpoczną się o godz.: 11:00, 12:30, 14:00, 15:30.

 

Maksymalna liczba uczestników jednego spaceru wynosi 15 osób.

 

Każde spotkanie potrwa ok. 60 min. Aby wziąć udział w zwiedzaniu, należy wypełnić formularz.

 

Zgłoszenie uzyskuje status potwierdzonego po uzyskaniu odpowiedzi MIIWS z akceptacją formularza.

 

W związku z dużym zainteresowaniem pula dostępnych miejsc na spacery edukacyjne została wyczerpana.

 

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych. Wkrótce kolejne spacery związane z Armią Krajową.

Do zobaczenia!