Rok walki o wolność

24 lutego 2022 r. Federacja Rosyjska bez wypowiedzenia wojny zbrojnie zaatakowała Ukrainę. Siły rosyjskie w kilku miejscach przekroczyły granicę, spodziewając się błyskawicznego sukcesu militarnego i łatwego podboju kraju.

Opór Ukraińców, chcących żyć w wolnym, suwerennym i demokratycznym państwie, zniweczył jednak te plany. Dzięki wsparciu międzynarodowej społeczności i wielu państw świata od 365 dni trwa bohaterska walka o niepodległość narodu ukraińskiego.

Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała cierpienie milionów obywateli tego kraju. Od roku masowo niszczona jest infrastruktura nie tylko wojskowa, ale i cywilna – budynki mieszkalne, szpitale czy szkoły. Polska od samego początku inwazji aktywnie niesie pomoc Ukraińcom. Ma ona charakter zarówno państwowy, zinstytucjonalizowany, jak i oddolny. Od 24 lutego 2022 r. schronienie przed okrucieństwami wojny, przekraczając granicę naszego kraju, znalazło już 9,83 mln osób *.

Także my – pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – od samego początku tej bezsensownej wojny wyrażamy swoją solidarność z narodem ukraińskim. Pochylając się nad nieszczęściem zarówno całego narodu, jak i poszczególnych osób, potępiamy rosyjską agresję wobec Ukrainy oraz wyrażamy całkowite poparcie dla walk prowadzonych w imię obrony jej niepodległości i demokracji.

*Dane na 15 II 2023 r.