Spotkanie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Muzeum II Wojny Światowej. Fot. Mikołaj Bujak

Rok 2018 rokiem „Solidarności dla Niepodległej”

11 i 12 grudnia w Muzeum II Wojny Światowej Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” spotkała się z nowym Głównym Inspektorem Pracy, Wiesławem Łyszczkiem i Przewodniczącym Rady Ochrony Pracy, Posłem Januszem Śniadkiem. W wyniku posiedzenia podjęto uchwałę ustanawiającą 2018 rokiem „Solidarności dla Niepodległej”.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki powitał Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”, odwołując się do gdańskiej tradycji poszanowania wolności:

Gdańsk jest miastem gdzie zaczęła się II wojna światowa, najtragiczniejszy konflikt w historii Świata. Ale jest też miastem narodzin tego co najpiękniejsze w historii powojennej - NSZZ Solidarność, której cała Europa Środkowo-Wschodnia zawdzięcza długo wyczekiwaną wolność.

W uchwale członkowie KK podkreślają znaczenie NSZZ „Solidarność” w odzyskaniu niepodległości i pełni praw demokratycznych. Zapowiedziano, że przez cały przyszły rok Związek pod tym hasłem będzie angażował się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. Przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda podkreślał znaczenie wsparcia Państwowej Inspekcji Pracy.

Dyrektor podkreślił, że Muzeum II Wojny Światowej jest zakładem pracy przyjaznym pracownikom:

Słowo "Solidarność" zobowiązuje Dyrekcję Muzeum również jako pracodawców. Mimo rozpowszechnianych przez niektórych ludzi nieżyczliwych słów - w ciągu zaledwie 7 miesięcy stworzyliśmy 59 nowych miejsc pracy, jesteśmy zakładem pracy bez umów śmieciowych przy pierwszym zatrudnieniu, a niemal 100 procent najsłabiej zarabiających dostało w ostatnim czasie oczekiwane od wielu lat podwyżki.