Wystawa „Pamięć w ziemi zapisana. Archeologia Westerplatte” opowiada o historii Westerplatte poprzez artefakty znalezione na jego obszarze w czasie badań archeologicznych prowadzonych tam od 2016 r.
Ramy czasowe ekspozycji obejmują okres od połowy XVII w. – od utworzenia się u ujścia Wisły piaszczystej łachy, nazwanej płytą zachodnią, do połowy 1941 r. – daty zakończenia funkcjonowania na Westerplatte filii niemieckiego obozu Stutthof dla jeńców cywilnych. Szczególny nacisk autorzy położyli na ukazanie zadań obsady Wojskowej Składnicy Tranzytowej, realizowanych w bardzo trudnych warunkach społeczno‑politycznych, oraz podkreślenie symbolicznego znaczenia półwyspu jako miejsca, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa.
W narracji, prowadzonej w porządku chronologicznym, pojawiają się pewne odstępstwa wynikające z chęci umieszczenia prezentowanych przedmiotów w szerszym kontekście. W wielu miejscach znajdują się więc odniesienia do wyników badań wykopaliskowych oraz, jak choćby w przypadku odnalezienia mogił polskich obrońców Składnicy, do pracochłonnej analizy dostępnego materiału źródłowego poprzedzającej to odkrycie.
Miejsce, w którym znajduje się wystawa, nie jest przypadkowe. To odrestaurowany i zaaranżowany do celów ekspozycyjnych zabytkowy budynek dawnej elektrowni WST.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.