Relacja z finisażu wystawy "Między życiem a śmiercią"

Relacja z finisażu wystawy "Między życiem a śmiercią"

Dziś, 26 maja 2023 r., w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się finisaż wystawy „Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady”.

 

Zebranych przywitał Zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr Marek Szymaniak, który na wstępie powiedział:

„Wernisaż wystawy „Między życiem, a śmiercią” miał miejsce przy okazji Narodowego Dnia Upamiętniającego Polaków Ratujących Żydów, a dzisiejszy finisaż odbywa się również w wyjątkowym dniu – Dniu Matki. Ta okoliczność wydaje się niezwykle ważna, w odniesieniu do treści, które na tej wystawie zostały zaprezentowane. Matka - symbol dawania życia, ochrony tego życia za wszelką cenę, a w warunkach II wojny światowej matka chroniąca swoje dziecko niezależnie od konsekwencji, które mogą ją za to czekać ze strony niemieckiego okupanta.

Zaprezentowana na wystawie historia Pani Elżbiety Ficowskiej, wyniesionej z getta warszawskiego jako półroczne dziecko, jest w kontekście symbolu dbania o własne dziecko niezwykle ważna, symboliczna i przejmująca. Ukazana została w sposób, który przemawia do głębi serca. Mówiąc o edukacji na temat II wojny światowej tego rodzaju przykłady przybliżające ratowanie dzieci, przez matki, nie tylko biologiczne, ale także te, które ofiarnie ratowały cudze dzieci - jest elementem, na który powinniśmy zwracać szczególną uwagę uwrażliwiając na dramat, tragedię i bestialstwo II wojny światowej wobec najmłodszych, którzy nie mieli się jak bronić i oparcia szukali w dorosłych, przychodzących im z pomocą.


Wystawa, której prezentowanie kończymy, pokazuje 12 przykładów godnych najwyższego szacunku i głębokiej refleksji nad duchowym wymiarem tej pomocy. Statystyki na ostatniej planszy ukazują kolejne tysiące sytuacji ratowania życia z narażeniem życia własnego. To wszystko także lekcja dla przyszłości.


Między życiem a śmiercią roztacza się morze ofiarności właśnie tych, którzy mieli odwagę życie przed śmiercią ratować, niezależnie od zagrażającego im niebezpieczeństwa ze strony okupantów. Występowali odważnie przeciwko złu, skutecznie przeciwstawiając się podeptaniu ludzkiej godności."

 

W wydarzeniu wziął udział również Dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność Rafał Rogulski. W spotkaniu wzięła udział Elżbieta Ficowska, ocalała z Holokaustu i żona wybitnego pisarza i poety Jerzego Ficowskiego, oraz Zuzanna Stawińska, prawnuczka Aleksandry Gawrych, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

 

Wydarzenie odbyło się w Dzień Matki jako wyraz hołdu dla matek, które w czasie wojny bezinteresownie pomagały prześladowanym Żydom, przeżyły stratę własnych dzieci lub wcieliły się w rolę matek dla ocalonych żydowskich dzieci.

 

Ekspozycja prezentowała pochodzące z dwunastu krajów Europy historie osób niosących pomoc Żydom prześladowanym w czasie II wojny światowej oraz relacje ocalonych. Oddając głos zarówno ratującym, jak i uratowanym, wystawa prowadziła zwiedzających przez opowieść o aktach wielkiej odwagi i niezwykłej woli przetrwania.

 

Wystawa „Między życiem a śmiercią” to wspólna inicjatywa Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Silent Heroes Memorial Center w Berlinie.


Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do niedzieli (29.05.2023r.), na poziomie -2.