Muzeum II Wojny Światowej

Recenzenci wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej odrzucają zaproszenie do debaty

W oświadczeniu wydanym 29 sierpnia b.r. (zamieszczonym poniżej) autorzy recenzji wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej, napisanych na zamówienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr. hab. Piotr Niwiński, red. Piotr Semka i prof. dr hab. Jan Żaryn, odrzucili zaproszenie do publicznej debaty.  Zaproszenie takie wystosował 14 lipca b.r. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. dr hab. Paweł Machcewicz, a następnie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.


Pragniemy wyjaśnić, że w sposobie komunikowania się z Recenzentami, wbrew temu co twierdzą, nie było nic „osobliwego”. Od początku byliśmy otwarci na uzgodnienia dotyczące formy debaty. Oto fragment listu do Recenzentów wystosowanego 14 lipca przez dyrektora Pawła Machcewicza:  „Dyskusja wokół kształtu wystawy głównej Muzeum II Światowej powinna odbywać się w sposób maksymalnie przejrzysty dla opinii publicznej, tak by możliwa była ocena argumentów zarówno twórców wystawy głównej Muzeum, jak i jej krytyków. Jeżeli moje zaproszenie zostanie przez Pana przyjęte, będę się kontaktował w sprawie uzgodnienia jej terminu i formuły.”  Na list ten do tej pory nie nadeszła żadna odpowiedź.
Nigdy też nie stawialiśmy warunku, aby debata odbywała się pod auspicjami władz Gdańska. Pierwotnie liczyliśmy na to, iż dyskusję taką zorganizuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który jednak, wbrew początkowym zapowiedziom,  nie podjął takiej inicjatywy.

Recenzenci w swoim oświadczeniu odnoszą się również do artykułu Pawła Machcewicza i Rafała Wnuka „Muzeum zwykłych ludzi”, opublikowanego na łamach dodatku „Rzeczypospolitej”  - „Plus Minus” z 7 sierpnia  2016 r.  Zamieszczamy tekst tego artykułu, aby każdy czytelnik mógł wyrobić sobie zdanie zarówno na temat tego tekstu, jak i twierdzeń  Recenzentów. 
Żałujemy, że Recenzenci nie chcą na forum publicznym skonfrontować swoich ocen z argumentami twórców Muzeum II Wojny Światowej.  Nie rozumiemy też dlaczego ich recenzje były przez wiele miesięcy utajnione i zostały ujawnione dopiero w lipcu br.,  w wyniku formalnego wniosku Prezydenta Gdańska złożonego na gruncie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Uważamy, że opinia publiczna powinna mieć prawo poznania argumentów wszystkich stron toczącej się dyskusji wokół Muzeum II Wojny Światowej. 

Prof. dr hab. Paweł Machcewicz
Dr hab. Piotr M. Majewski
Dr Janusz Marszalec
Dr hab. Rafał Wnuk, prof. KUL  

Artykuł Pawła Machcewicza i Rafała Wnuka „Muzeum zwykłych ludzi”, opublikowany na łamach dodatku „Rzeczypospolitej”  - „Plus Minus” 7 sierpnia  2016 r.

Materiały do pobrania