Przy M2WŚ odsłonięto tablicę upamiętniającą ppłk. Mariana Chodackiego

Przy M2WŚ odsłonięto tablicę upamiętniającą ppłk. Mariana Chodackiego

Na placu przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odsłonięto dzisiaj tablicę upamiętniającą ppłk. Mariana Chodackiego, ostatniego Komisarza Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1936-1939.



Podczas wydarzenia głos zabrał gospodarz obiektu dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr hab. Grzegorz Berendt:

Odsłaniamy płytę poświęconą Marianowi Chodackiemu, polskiemu oficerowi, dyplomacie, człowiekowi związanemu z Gdańskiem swoją służbą dla Państwa i to służbą wypełnioną w najtrudniejszych latach 1936-1939. W tym okresie chociaż oficjalnie i formalnie relacje między władzami gdańskimi, a władzami Rzeczpospolitej były poprawne to w praktyce naziści rządzący na terenie Wolnego Miasta Gdańska pozwalali swoim podwładnym prowadzić tutaj terrorystyczne akcje wymierzone w kolejne grupy (...) Marian Chodacki był tym oficerem, który na swoim posterunku był do końca mimo wiedzy o ataku (...) dlatego dziś, na terenie instytucji państwowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oddajemy hołd i staramy się zachować pamięć o człowieku, który służył Gdańsku, Polsce, do ostatniej możliwej chwili. Cześć jego pamięci!


 

 

Do zebranych zwrócił się także szef Służby Wywiadu Wojskowego – gen. Marek Łapiński:

Osobista odwaga i bohaterskie czyny ppłk. Mariana Chodackiego w okresie wojny bolszewickiej w zasadzie zniknęły z ludzkiej pamięci aż do dziś (…) Podpułkownik ocalił dla współczesnych unikalny zasób dokumentów pomagający lepiej poznać historię polskiego wywiadu (…) sam usunął się w cień świadomie wybierając dla dobra służby ojczyźnie zapomnienie.

 

 

W trakcie uroczystości głos zabrał również sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalny konserwator zabytków – dr Jarosław Sellin:

To ważne, że takie upamiętnienia czynimy, że chcemy o tych naszych bohaterach opowiadać i że Muzeum w ten sposób wypełnia swoje powinności. Bo właśnie historia II wojny światowej, w czasie której też dramatyczne losy miał ppłk. Marian Chodacki, jest opowieścią ważną dla każdego Polaka, dla każdej polskiej rodziny (…) Marian Chodacki będzie już na trwale upamiętniony w Gdańsku.

 

 

Obelisk z tablicą upamiętniającą ppłk. Mariana Chodackiego poświęcił proboszcz parafii św. Brygidy – ks. kanonik Ludwik Kowalski.
 

 

 

Po uroczystościach wykład przybliżający postać ostatniego Komisarza Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1936-1939 w sali kinowej na poziomie -3 przedstawił prof. Dominik Smyrgała z Akademii Sztuki Wojennej.
 

 

 

Uroczystość zorganizowana została przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Służbę Wywiadu Wojskowego.

Marian Chodacki (1898–1975) ps. „Maracz” - major dyplomowany Wojska Polskiego, dyplomata, ostatni komisarz generalny Rzeczpospolitej w Wolnym Mieście Gdańsku, szef Samodzielnej Ekspozytury Wywiadowczej Estezet w Nowym Jorku. Decyzją Ministra Obrony Narodowej 11 marca 2019 Marian Chodacki został pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika.



Więcej informacji o postaci Mariana Chodackiego dostępnych jest na stronie internetowej Muzeum: